Arakanlılar'ın Myanmar'a Dönmesi Mümkün Görünmüyor

Arakanlılar'ın Myanmar'a Dönmesi Mümkün Görünmüyor
Arakanlılar'ın Myanmar'a Dönmesi Mümkün Görünmüyor Elif Karyeli

Myanmar'daki katliamdan kaçan Arakanlı Müslümanların evlerine geri dönmeleri için gereken şartların gerçekleştirilmesi zor görünüyor.

Myanmar'daki saldırılardan kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlılar kendi toprakları olan Myanmar'a dönebilecek gibi görünmüyorlar. Aslında Arakanlıların Myanmar'a dönmek istemedikleri de ortada. Bunun sebebi ise henüz evlerine dönebilmeleri için can güvenliklerinin ve sahip oldukları hakların kendilerine sağlanmamış olmasıdır. 

Bangladeş'e gelen ve sayıları oldukça yüksek olan Arakanlı Müslümanlar Cox's Bazar bölgesindeki kamplarda çok zor şartlar altında yaşamaktadırlar. Sürekli saldırılara uğramaları nedeniyle sadece can güvenlikleri için endişelenmiş ve yanlarına hiç birşey alamadan kaçmaya çalışmışlardır.

Şuan ise, yardım kuruluşlarının dağıtmış oluğı yardımlarla hayatta kalmaya çalışıyorlar. Böyle bir durumdayken BM yetkililerinin yaptığı bir açıklamayla sadece geri dönmek isteyen Arakanlıların gönderilmesinin uygun olacağını belirtmişlerdir. Fakat '' gönüllü olarak'' dönmeninde bazı şartları bulunuyor...

RESMİ KAYIT GEREKİYOR

Myanmar yönetimine göre Arakanlı Müslümanların,Myanmar'a geri alınabilmeleri için resmi kayıtlar gerekiyor. Bu durumda gönüllü olarak dönmek isteyen Arakanlıların kimlik bilgileri ve önceden Myanmar'da ikamet ettiklerini gösteren belgeleri sunmaları gerekiyor. Bu durumda zaten vatandaş sayılmayan Arakanlıların böyle belgelere de sahip olmadıkları aşikar. 

Arakanlıların evlerine geri dönmesini imkansız hale getiren konu zaten büyük çoğunluğunun resmi belgelerinin olmamasıdır. 

Bu kişilerin geri dönüşlerinin sağlanması için istenen diğer bir şart ise eskiden yaşamış oldukları yerlere tekrar gitmelerinin istenmesidir. Arakanlıların büyük çoğunluğunun evleri, iş yerleri ve malları yakıldığı için ve bu durumda geri dönebilecekleri bir yer olmadığı için bu şartı yerine getirmeleride oldukça zor.

YAŞAM KALİTELERİ VE NÜFUS YOĞUNLUĞU

Sığınmacılarında gelmesiyle oldukça yüksek bir nufusa sahip olan Cox's Bazar bölgesinde çevre kirliliği ve yoksulluk gibi birçok problemleri beraberinde getirmekte. Bu sebepten dolayı Arakanlı sığınmacıların başka bölgelere gönderilmesi istenmiştir.

Arakan halkının evlerine geri dönmeleri bir yana, şuan sığındıkları bölgedede birçok problemle karşılaştıkları ortada.

myanmar arakanlı müslümanlar bangladeş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!