14 Şubat 2018 Piyasalarda Son Durum!

14 Şubat 2018 Piyasalarda Son Durum!
14 Şubat 2018 Piyasalarda Son Durum! Tuğçe Gürel

Dolar kuru yeni işlem gününde sakin bir performans sergileyerek 3.8050 TL seviyesinde bulunurken, euro sabah saatlerinde 4.7267 seviyesine ulaşarak rekor tazeledi.

Euro/TL paritesi en son 22 Ocak tarihinde görmüş olduğu 4.7261 seviyesindeki zirveyi bu sabah itibariyle tazeledi. Amerika Birleşik Devletleri'nde enflasyonun yükselişe geçmesi ve Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası'nın faiz artırımını hazılandırması kaygılarıyla geçtiğimiz hafta içerisinde gözlemlenen sert hareketlerden sonra temkinli bir seyir izleyen piyasalar, ABD'de bugün Türkiye saati ile 16.30 suların açıklanacak enflasyon verisine odaklanmış durumda. 

Dolar kurunda yaşanan değer kaybına karşılık, euroda gözlemlenen değer kazancı euro/TL paritesinin yeni tarihi rekora imza atmasına sebep oldu.

Asya Borsalarında Karmaşık Seyir

Asya borsaları yatırımcıların açıklanması planlanan veri öncesinde endişeli bekleyişe paralel biçimde karmaşık bir seyir gösterirken, enflasyon yönüne oranla dünya genelinde faizlerin tahminlerden daha hızlı artış göstereceği kaygılarının alevlenme ihtimalinin yanı sıra dinme ihtimali de bulunuyor.  

Amerika Birleşik Devletleri'nde enflasyonun senelik bazda hız kaybı yaşayarak yüzde 1.9 seviyesine kadar gerilemesi, çekirdek enflasyonun ise yüzde 1.7 seviyesinde olması öngörülüyor. Verinin beklentiler doğrultusunda gelmesiyle yatırımcıların endişelerinin yatışabileceği ifade edilirken, birçok piyasa oyuncusunun enflasyonda yukarı yönlü sürpriz görmekten kaygı duyduğu belirtiliyor. 

Geçtiğimiz hafta içerisinde dolar kuru karşısında yüzde 2.5'in üstünde bir değer kaybı yaşayan Türk Lirası ise hafta başından bu yana 3.80 seviyesinde dar bantta hareketlerini sürdürüyor. Kasım ayının sonunda artışa geçen küresel risk iştahının ise dolar/TL paritesinin 3.98'li seviyelerden 3.72'li seviyelere kadar düşmesine yardımcı olduğu bilinirken, son panik satışları sonucunda dolar kuru tekrardan yukarı yönlü bir ivme kazanmıştı. 

Euro/TL Rekor Tazeledi

Öte yandan euro tarafından bakıldığında gözlemlenen yükselişte dikkat çekerken, euro dolar karşısında bir haftanın en yüksek seviyesi olarak nitelendirilen 1.2392 seviyesine kadar çıktı. Euroda gözlemlenen değer kazancı ise euro/TL paritesine artış olarak yansıdı. Bunun sonucunda euro/TL paritesi 3.7267 ile zirve tazeledi.

Euro amerikan doları cari denge asya borsaları Türk lirası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!