2018 Yılında Çalışma Hayatındaki Yenilikler Neler Olacak?

2018 Yılında Çalışma Hayatındaki Yenilikler Neler Olacak?
2018 Yılında Çalışma Hayatındaki Yenilikler Neler Olacak? Dilek DEMİRLER

2017 yılında çıkartılan devrim niteliğindeki yeni düzenlemeler 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek.

2017 yılında çıkartılan devrim niteliğindeki yeni düzenlemeler 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek.

Hem arabuluculuk başlayacak, hem vergi beyannameleri değişecek. Dahası da işverenler meslek kodu bildirmek zorunda olacak.

Arabuluculuk Geliyor

Kıdem ve ihbar tazminatı, fazla mesai ve yıllık izin gibi işçi ve işverenler arasındaki anlaşmazlıkların çözüme ulaştırılması için arabuluculuk sistemi gelecek. Taraflar dava açmadan önce arabulucuya gidecekler. Arabulucular bir ay içinde taraflar arasındaki anlaşmazlığı en fazla 1 ayda sonuca bağlayacak. Bu sayede yıllarca süren mahkeme süreçleri sona ermiş olacak.

Mükellefler için Beyan Sistemi

Maliye Bakanlığı'nın gerçekleştirdiği defterde beyan sistemi basit usule tabi mükellefler ile serbest meslek sahipleri için 1 Ocak 2018’den itibaren uygulanacak. Mükellefler kağıt veya elektronik ortamda kayıt ve defter tutarlarsa, hiç kayıt ve defter tutmamış kabul edilecekler.

BES’e Otomatik Katılım Sürecek

BES olarak bilinen Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik katılım; belediyede çalışanlar, küçük esnaflar ve KOBİ’ler için de geçerli olacak. BES’E otomatik katılım 2018 yılının ilk gününden itibaren 50 ile 90 kişi arasında çalışanı olan işyerleri, KİT çalışanları ve mahalli idarelerde çalışanlar için de geçerli olacak.

Meslek Kodu Cezası Geliyor

Meslek kodu zorunluluğu 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olacak ve bu uygulama ile herkes yaptığı işi bildirmek durumunda olacak. Yanlış beyanda bulunulmuş ise ceza gelecek.

Beklenen Kadro Dönemi Başlıyor

Yeni dönemde 900 bin taşeron işçi kamu kadrosuna geçecek. 4C'ye tabi olanlar 4B statüsüne geçecek. Mevsimlik işçilerin çalışma süreleri uzayacak. Kamuda görev yapmak üzere 110 bin yeni memur alımı yapılacak. Kamu kurumlarında çalışmak üzere 5 bin engelli vatandaş işe alınacak.

Dürüst Mükelleflere Vergi İndirimi

2018 yılı ile birlikte vergi mükellefi olan ve düzenli şekilde vergi ödemelerini yapanlara yüzde 5 indirim geliyor. Geçtiğimiz 2 yıl içerisinde düzenli bir şekilde beyannamesini vermiş ve vergisini ödemiş olanlar bu indirimden faydalanacak.

İstihdama Destek Devam Edecek

31 Aralık 2017 tarihinde süresi dolacak olan işverenlere sağlanan ek istihdama vergi ve prim destekleri 2018 yılında da devam edecek.

3 kişi ve daha az çalışanı olan işyerlerinin yeni bir işçiyi işe almaları durumunda işe yeni alınan işçilerin maaş ve prim ödemeleri 6 ay süresince Hazine Müsteşarlığı tarafından karşılanacak. Bu yeni uygulama da 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Kıdem ve ihbar tazminatı BES’E otomatik katılım Meslek kodu zorunluluğu Mevsimlik işçilerin çalışma süreleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!