Asgari Ücret Toplantısından Sonra Kritik Açıklama!

 Asgari Ücret Toplantısından Sonra Kritik Açıklama!
 Asgari Ücret Toplantısından Sonra Kritik Açıklama!  Dilek DEMİRLER

Asgari Ücret Tespit Komisyonu üçüncü kez toplandı. Toplantıya bu kez TİSK ev sahipliği yaptı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu üçüncü kez toplandı. Toplantıya bu kez TİSK ev sahipliği yaptı.

2018 yılı asgari ücretin belirlenmesi için oluşturulan Asgari Ücret Tespit Komisyonu üçüncü toplantısını yaptı. Komisyonda hükümet adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işçi kesimi adına Türk – İş ve işverenler adına da TİSK yer alıyor. Üçüncü toplantı TİSK’in ev sahipliğinde düzenlendi.

Türk – İş’in Teklifi Çok Yüksek

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, toplantıda yaptığı açıklamada daha önceden Türk – İş tarafından komisyona sunulan 1.893 liralık teklifin kendileri için çok yüksek olduğunu, 2015 yılının sonunda kaynaklanan sorunları bile hala çözüme ulaştıramadıklarını söyledi.

Hükümet, işçi ve işveren temsilcilerinin oluşturduğu Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2018 yılında işçilere ödenecek olan asgari ücretin ne kadar olacağı ile ilgili bir dizi toplantılar düzenliyorlar. Bu kapsamda düzenlenen toplantıların üçüncüsü işverenlerin temsilcisi olan TİSK olarak bilinen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun ev sahipliğinde yapıldı.

İşverenler Olarak Bir Açmazdayız

Düzenlenen toplantının açılış konuşmasını TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç yaptı. Koç, yaptığı konuşmada asgari ücret belirlenirken dikkate alınacak kriterlerin enflasyon oranlarının yanı sıra işsizlik oranları, Türkiye’nin rekabet edebilirliği ve yatırımlar olduğunu, işveren kesimi olarak kendilerine devlet tarafından sağlanan 100 liralık asgari ücret desteğinin 2018 yılında da sürmesini istediklerini, bu miktarın kendilerine ödenmemesi halinde işçi maliyetlerinde yüzde 6 oranında artış olduğunu, 2018 yılı için hedeflenen enflasyon oranı da düşünüldüğünde ekonomik olarak bir açmazda olduklarını söyledi.

2015 Yılındaki Artıştan Sonra Hala Kendimizi Toparlayamadık

Aksansel Koç, kendisine Türk – İş’in geçen toplantıda verdiği teklifi nasıl bulduğu ile ilgili bir soruyu da cevaplayarak, 1.893 liralık rakamı çok yüksek bulduklarını, Türk – İş Başkanı Ergün Atalay’ın geçen hafta açıkladığı rakamın kabul görmesinin asgari ücretin yüzde 35 oranında artması anlamına geldiğini, işverenler olarak ücretlere 2015 yılının sonunda yapılan artıştan sonra hala kendilerini toparlayamadıklarını da belirtti. 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2018 yılı asgari ücret TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç asgari ücret desteği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!