Avrupa Uçuş Trafiğine En Fazla Katkı Sağlayan 2'nci Ülke Türkiye!

Avrupa Uçuş Trafiğine En Fazla Katkı Sağlayan 2'nci Ülke Türkiye!
Avrupa Uçuş Trafiğine En Fazla Katkı Sağlayan 2'nci Ülke Türkiye! Tuğçe Gürel

EUROCONTROL'den elde edilen bilgiler doğrultusunda, 2017 senesinin aralık ayı içerisinde Avrupa uçuş trafiğine en çok katkısı bulunan ülkeler arasında Türkiye'nin 2'nci sırada olduğu bildirildi.

EUROCONTROL'ün verileri doğrultusunda, 2017 senesinin aralık ayı içerisinde Avrupa uçuş trafiğine en çok katkısı bulunan ülkeler arasında Türkiye 2'nci oldu. SHGM'nin internet sitesinde bulunan duyuru kapsamında, EUROCONTROL'ün yayımladığı Şebeke/Ağ Operasyonları Raporu'na yönelik verilerin değerlendirmesi yapıldı.

Bu değerlendirme çerçevesinde, Avrupa'nın toplam uçak trafiğinin bir önceki ay ile kıyaslandığında yüzde 1.9 seviyesinde artış gösterdiği ve trafik ağına en çok uçuş ilave eden ülkelerin İspanya, Türkiye, Polonya, Kanarya Adaları ve Portekiz olduğu ifade edildi. 

THY En Fazla Katkı Sağlayan 2'nci Şirket

THY'nin Avrupa trafik ağına en fazla katkı sağlayan havayolu şirketleri sıralamasında 2'nci olduğuna vurgu yapılırken, Havaalanı kalkış trafiklerine yönelik istatistikler dikkate alındığında ise Atatürk Havalimanı'nın bahsi geçen dönemde günlük bazda 595 kalkış ile 4'üncü sırada bulunduğu dile getirildi. 

Havayolu işletmelerinin toplam trafikleri baz alındığında gerçekleştirilen sıralama neticesinde Ryanair'in günlük bazda bin 683 uçuşla ilk sırayı aldığı belirtilirken, THY'nin günlük bin 214 uçuşla 2'nci olduğu vurgulandı. Pegasus ise bu kapsamda günlük ortalama olarak 429 uçuş ile 50 havayolu şirketi arasından 13'üncü sıraya konumlandı. 

Uçak Trafiğinde 2016'ya Oranla Düşüş Gözlemlendi

Avrupa geneli dikkate alındığında uçak trafiğinde gözlemlenen gecikmelerde 2016 senesinin aynı dönemine oranla yüzde 23.3 seviyesinde bir azalma meydana geldiği belirtilirken, Atatürk Havalimanı'nda yaşanan gecikmelerdeki artışların ise hava muhalefeti ve havalimanı kapasitesi kaynaklı olduğu bildirildi. 

Öte yandan SHGM'nin internet sitesinde ACI aralık ayı ve 2017 sene sonu verileri de yer buldu. Bu doğrultuda Atatürk  Havalimanı'nın yolcu sayısının aralık ayında yüzde 15.9 seviyesinde artış gösterdiği ve Avrupa genelinde bahsi geçen konuda en fazla büyüme gösteren havalimanı olarak öne çıktığı vurgulandı. 

Türkiye Avrupa Türk Hava Yolları Eurocontrol uçuş trafiği SHGM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!