Avrupa’ya İhracat 5 Yıl Aradan Sonra Yeniden Başladı!

Avrupa’ya İhracat 5 Yıl Aradan Sonra Yeniden Başladı!
Avrupa’ya İhracat 5 Yıl Aradan Sonra Yeniden Başladı! Dilek DEMİRLER

Türkiye, Avrupa ülkelerine en son 2012 yılında yumurta ihracatı yapmıştı.

Türkiye, Avrupa ülkelerine en son 2012 yılında yumurta ihracatı yapmıştı.

Avrupa ülkelerinde yaşanan böcek ilaçlı yumurta krizinin ardından Türkiye 5 yıl aradan sonra ilk kez yumurta ihracatına başladı. Türkiye, Avrupa’ya en son 2012 yılında yumurta ihraç etmişti.

2012 Yılından Beri İlk  Kez

Avrupa’da ortaya çıkan böcek ilaçlı yumurta krizinden sonra buradaki ülkelerde yumurta üretiminde düşüş yaşanmıştı. Türkiye 2012 yılından bu yana ilk kez Avrupa ülkelerine yumurta ihracatına başladı.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamul İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Bedri Girit, bir açıklama yaparak Avrupa ülkelerinin yıllardan beri Türkiye’den yumurta almak istemediklerini, ancak şimdi böcek ilaçlı yumurta krizinden sonra yumurta üretiminin azalmasından dolayı ihracatın yeniden başladığını, son 2 aydır Avrupa’nın çeşitli ülkelerine yumurta ihracatının gerçekleştiğini söyledi.

Avrupa’da Arz Talep Dengesi Bozuldu

Bedri Girit, Avrupa’da bulunan bazı ülkelerde üretilen yumurtalarda fipronil adlı verilen maddenin yumurtalara bulaştığının tespit edilmesinden sonra bir krizin oraya çıktığını, böcek ilacı muhteviyatına sahip bu maddenin yumurtalarda tespitinden sonra Avrupa’da yumurta üretiminin hayli gerilediğini, bu ülkelerde pasta ve kek üretimi yapan firmalar tarafından yumurta bulmakta zorluk çekildiğini belirterek, bu krizin ardından Avrupa’daki arz – talep dengesinin bozulduğunu da söyledi.

İhracat Yüzde 25 Arttı

Girit, İran’ın da kuş gribi salgını sebebiyle çok sayıda hayvanı itlaf etmek zorunda kaldığını, Türkiye’nin İran’a da gelen talep üzerine yumurta ihraç etmeye başladığını, Türkiye – İran arasında 50 bin tonluk yumurta anlaşmasının imzalandığını, bu miktardaki yumurtaların önümüzdeki 6 ay boyunca İran’a yollanacağını, ülkemizde yumurta ihracatının bu yeni ihracatlardan dolayı yüzde 25 oranında artış gösterdiğini, 2018 yılında daha iyi gelişmeler olmasını beklediklerini de sözlerine ekledi. 

yumurta ihracatı böcek ilaçlı yumurta Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamul İhracatçıları Birliği yumurta üretimi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!