Ayakkabı İhracatı 2018 Yılında Rekor Kıracak!

Ayakkabı İhracatı 2018 Yılında Rekor Kıracak!
Ayakkabı İhracatı 2018 Yılında Rekor Kıracak! Dilek DEMİRLER

İDMİB Başkanvekili Hüseyin Çetin ayakkabı ihracatındaki 2018 yılı beklentileri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İDMİB Başkanvekili Hüseyin Çetin ayakkabı ihracatındaki 2018 yılı ekonomik beklentileri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanvekili Hüseyin Çetin, 2017 yılının ocak ve kasım aylarını kapsayan döneminde ülkemizin ayakkabı ihracatının 709 milyon dolar, ithalatının ise 615 milyon dolar olduğunu, ayakkabı sektöründe ilk defa bu şekilde ihracat düzeyinin ithalat düzeyini geçtiğini dile getirdi.

1 Milyar Dolarlık Ayakkabı İhracatı Beklentisi Mevcut

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanvekili Hüseyin Çetin, 2018 yılında 1 milyar dolarlık ihracat rakamını geçip, ayakkabı sektöründe tarihi rekor gerçekleştireceklerini söyledi. 2018 yılında da Rusya pazarında yüksek düzeyde bir hareketlenme beklediklerini belirtti. Rusya'dan yüksek düzeyde talep geldiğini, 10 tane büyük ve ünlü mağazanın yetkililerinin mal almak amacıyla ülkemize geldiğini ve bunlardan birinin Konya, Adana ve İstanbul'da ofis açtığını, bu yıl 1 milyar dolar düzeyindeki ihracat ile sektörde tarihi rekor kırılmasının beklendiğini ifade etti.

Fuardan Beklentilerimiz Yüksek

Hüseyin Çetin Rusya dışında Arap ülkeleri, eski Doğu Bloku ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği'ne yapılan ihracatta geçen yıl artışların meydana geldiğini, Ukrayna'da 25 Ocak 2018 - 28 Ocak 2018 tarihleri arasında düzenlenecek olan fuara otuzdan fazla yerli şirketin geleceğini, fuarda alınacak olan siparişlerin de ihracat düzeyine yapacağı etkisinin birkaç ay içinde hissedilebileceğini açıkladı.

Ülkemizin ayakkabı üretiminde Avrupa'da ilk sırada dünya çapında ise 6. sırada olduğunu, yıllık 500 milyon çift ayakkabı üretimi yapabildiğini belirtti.

Gümrük Vergisi Düzenlemesi Bir Önlem

Çetin, Aralık ayında yürürlüğe giren ve ayakkabı ithalatı da ilgilendiren gümrük vergilerine ilişkin düzenlemenin, ülkemizin gümrük muafiyeti tanımamış olduğu Uzakdoğu kökenli ürünlerin Avrupa Birliği ülkeleri üzerinden ülkemize girmesine yönelik bir tedbir olduğunu belirtti. 

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği ayakkabı ithalatı ayakkabı ihracatı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!