Bakandan Çiftçilere Önemli Uyarı

Bakandan Çiftçilere Önemli Uyarı
Bakandan Çiftçilere Önemli Uyarı Elif İŞÇİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Fakıbaba afetlerden etkilenen çiftçilerin borçlarını ertelemeleri için birtakım çalışmalar hakkında açıklama yaptı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Fakıbaba afetlerden etkilenen çiftçilerin borçlarını ertelemeleri için birtakım çalışmalar hakkında açıklama yaptı.

Bir süredir çiftçilere çeşitli imkanlar sağlanmıştı. Bu imkanlar çerçevesinde Türkiye genelinde ortaya çıkan afetlerden bazı çiftçilerin olumsuz anlamda etkilendikleri öğrenilmişti. Bu konuda devlet her zaman çiftçilerin arkasında olduğunu dile getirerek hasarların ödenmesi ya da mevcut durumda bulunan borçların biraz daha ertelenmesi için imkan tanıyacakları ifade edildi. 

Bakan Uyarıda Bulundu

Doğal afetlerden dolayı çeşitli durumlarda zarar gören çiftçiler devlet tarafından tarıma verilen destek çerçevesinde karşılanıyor. Ancak çiftçilerim görmüş oldukları zararın doğal afetlerden dolayı kaynaklanması gerekiyor. Hasar değerlendirmesi yapıldığı zaman hasar oranının yüzde 30 oranında gerçekleşmiş olması gerekiyor. Bu konuda bir tespit çalışması yapılacak. 

Yapılan tespit çalışmalarının ardından zarar gördüğüne kanaat getirildiği takdirde yüzde 3 oranındaki faiz oranı ile borçların bir yıl boyunca ertelenmesi için imkanlar sunulacak. Ülke genelinde yıl boyunca meydana gelen aşırı sıcaklar, aşırı soğuklar yağış ve don olayları üretimleri olumsuz bir şekilde etkilemeye başlamıştı. Bu konuda pek çok kişi şikayetlerini dile getirmeye başladı. Ancak öncesinde gerekli kurumlara konu hakkında başvuru yapmak gerekiyor. Yapılan başvuruların ardından bir inceleme başlatılacak ve yetkili kişiler tarafından hazırlanan rapor ile sonuca varılacak. 

Çiftçilerin mağdur olmamaları için bu anlamda çalışmaların genişletileceği öğrenildi.Antalya'da meydana gelen doğal afetler sonrasında çiftçilere toplam 10 milyon liralık tazminat verileceği açıklandı. 

çiftçilere uyarı tarım bakanı ahmet fakıbaba
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!