Bakanlık 1.780 Madende Faaliyetleri Durdurdu!

Bakanlık 1.780 Madende Faaliyetleri Durdurdu!
Bakanlık 1.780 Madende Faaliyetleri Durdurdu! Dilek DEMİRLER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hayata geçirilen yeni model kapsamında madenler ile ilgili denetimler de artırıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hayata geçirilen yeni model kapsamında madenler ile ilgili denetimler de artırıldı. Yapılan denetimlerde 1.780 adet maden işletmesinde faaliyetler durduruldu.

Denetimlerden İlk Sonuçlar Alındı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan alınan bilgilere göre Bakan Berat Albayrak tarafından verilen talimatla maden denetimleri yeniden ele alınmaya başlandı. Yapılan denetimlerin ilk sonuçları gelmeye başladı. 2017 yılının ağustos ayında uygulamaya alınan Risk Yönetimi Yol Haritası ile yapılan denetimlerde madenlerde karşılaşılan güvenlik ile ilgili eksikliklere ve risklere anlayış gösterilmedi.

MİGEM olarak bilinen Maden İşleri Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından bu zaman içinde 5 bin 467 adet maden sahasında denetim yapıldı. Denetimler kapsamında 258 adet kömür madeni hakkında faaliyetlerini durdurma kararı verildi. Toplam olarak 1.780 adet maden işletmesinin faaliyetleri durduruldu.

Ruhsatsız Maden İşletmeleri Kapatıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, işletme faaliyetlerinde tehlikeli durumlar olduğunu tespit ettiği, ruhsat sahalarında daimi nezaretçi bulunmayan, mülkiyet, ÇED, işyeri açma ve çalışma ruhsatları gibi gereken izinler almamış olan işletmeler hakkında üretimin ve madencilik faaliyetlerinin durdurulması cezasını uygulamaya aldı.

Maden ocakları ile ilgili tehlike içeriklerine göre 3 ayrı kategori oluşturan Bakanlık, yılda 1 sefer denetlenen madenleri sarı – kırmızı – mavi olarak grupladı. Her gruptaki işletmelerin denetim sıklıkları da ayrı ayrı belirlendi.

Denetimler Artarak Devam Edecek

Yeni modele göre sarı grupta olan maden işletmeleri yılda 2 kez, kırmızı grupta olan maden işletmeleri yılda 4 kez ve mavi grupta olan maden işletmeleri de yılda 1 kez denetleniyor. Bakanlık yetkililerinden alınan bilgilere göre 2018 yılında da bu denetimler artmak suretiyle devam edecek. Bu bağlamda MİGEM kapsamında görev verilmek üzere 69 kişilik yer altı maden uzmanı istihdam edildi. Bu yeni personeller maden alanlarında inceleme ve denetimden sorumlu olacak. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Berat Albayra Maden İşleri Genel Müdürlüğü MİGEM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!