Bakanlık Personelleri 7 / 24 Çalışıyor! Ürünlerin Bekleme Süreleri Azaldı!

Bakanlık Personelleri 7 / 24 Çalışıyor! Ürünlerin Bekleme Süreleri Azaldı!
Bakanlık Personelleri 7 / 24 Çalışıyor! Ürünlerin Bekleme Süreleri Azaldı! Dilek DEMİRLER

Bakanlık personellerinin gümrük kapılarından 7 24 çalışmaya başlaması ile gümrüklerdeki bekleme sürelerinin azalmasını sağlayarak sevkiyatlarda oluşan kayıpların önüne geçti.

Bakanlık personellerinin gümrük kapılarından 7/24 çalışmaya başlaması ile gümrüklerdeki bekleme sürelerinin azalmasını sağlayarak sevkiyatlarda oluşan kayıpların önüne geçti.

Ürünlerdeki Kayıplar Aza İndirildi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı personellerinin de Gümrük Bakanlığı personelleri gibi 7/24 çalışma sistemine geçmesinden sonra pek çok olumlu gelişme yaşandı. Sınır kapılarında görev yapan Bakanlık personelleri 7/24 esasıyla çalışmaya başladıktan sonra Türkiye’de gümrük kapılarında ithalatı ve ihracatı yapılan ürünlerin bekleme sürelerinde azalma oldu. Ürünlerin bekleme sürelerinin azalması daha önce uzun süreli beklemeden doğan ürün kayıplarını da azaltmış ve olması yığılmaları da engellemiş oldu.

İki Bakanlık Arasında Protokol İmzalandı

Alınan bilgilere göre Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci arasında bir anlaşma imzalandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kontrolüne Tabi Olan Belirli Ürünlerin Ülkeye Giriş ve Çıkış İşlemlerinde Görevli Personeli Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Protokol’ün Bakanlar tarafından imzalanması ile yeni bir döneme girilmiş oldu. Protokol anlaşması kapsamında her iki Bakanlığın sınır kapılarında görevli olan personelleri birbirlerine uyumlu şekilde 7/24 çalışma şekline geçtiler. Böylece gümrük kapılarında ihracat ve ithalat ile ilgili işlemlerin daha hızlı bir şekilde yapılması ve aksamadan sürdürülmesi sağlanmış oldu.

Uygulamaya 2017 Yılının Sonunda Başlandı

Bahsi geçen protokol, 2017 yılının sonundan başlamak üzere uygulamaya alındı.  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın personeli de o tarihten bu yana sürekli sistemde bitkisel ve hayvansal ürünlerin denetimini yapıyor. Bu sayede Bakanlığa bağlı ürünlerin gümrükte bekleme sürelerinin azalması sağlanmış oldu. Bekleme süresi azalan ürünlerde daha önce yaşanan kayıplar da aza indi.

Bakanlık personelleri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gümrük ve Ticaret Bakanı gümrükte bekleme süreleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!