Bankalara 7 Milyon Liraya Yakın Kredi Kartı Aidatı Cezası!

Bankalara 7 Milyon Liraya Yakın Kredi Kartı Aidatı Cezası!
Bankalara 7 Milyon Liraya Yakın Kredi Kartı Aidatı Cezası! Dilek DEMİRLER

Tüketici Kanunu’na aykırı durumlarda ödenecek olan para cezalarının artırılması ile aidatsız şekilde kredi kartı çıkartmayan bankalara verilecek olan ceza yükseltildi.

Tüketici Kanunu’na aykırı durumlarda ödenecek olan para cezalarının artırılması ile aidatsız şekilde kredi kartı çıkartmayan bankalara verilecek olan ceza yükseltildi.

Aidatsız Kredi Kartı Çıkartmayan Bankaya Ceza

Tüketici Kanunu’na aykırılıklarda kesilen para cezalarının artırılmasının ardından, aidatsız kredi kartı çıkartmayan bankalara kesilecek olan cezalarda da artış oldu. Bankalara aidatsız kredi kartı çıkartmadıkları takdirde 6 milyon 908 bin 644 liraya yükseldi.

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, bu konu hakkında bir açıklamada Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da yer alan hükümlere aykırı şekilde davrananlara uygulanacak olan idari para cezalarının yeniden değerlendirilmesi oranında yükseldiğini, 1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 14.47 oranında artırıldığını ve uygulanmaya başladığını söyledi.

Sıtkı Yılmaz, Tüketici Hakem Heyetlerinin bağlayıcı kararlardaki üst sınırlarının değiştiğini, ilçelerde görevli olan heyetlere başvurularda üst sınırın 4.570 liraya çıkartıldığı, illerde görev yapan Tüketici Hakem Heyetleri’ne yapılan başvurular da 6.860 liraya yükseltildiğini söyledi.

Tüketiciler Bilgilendirilmek Zorunda

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, 6502 sayılı Tüketici Kanunu’na göre tüketicilerin bildirilmesinin esas olduğunu, mal ve hizmet sözleşmelerinde yer alan hakları konusunda tüketicilerin bilgilendirilmesinin bir gereklilik olduğunu, mal satışından nedensiz yere uzaklaşma, taksitli yapılan alışverişlerde tüketicilerin ne gibi haklarının olduğu hakkında bilgilendirilmemesi, konut finansmanı kredilerine ve diğer kredi çeşitlerinde yapılan sözleşmelerde imza öncesi bilgilendirme forumunun verilmemesi, erken yapılan ödemelerde komisyon ve faiz olarak alınan ücretlerin düşürülmemesi, hayat sigortalarının zorunlu olarak müşteriye gösterilmesi durumunda ilgili kurumlara 274 lira ceza kesileceğini söyledi.

Cezası Artırılan İşlemler Neler?

Sıtkı Yılmaz, tüketicilerin kredi kartı kullanırken cayma hakkının olduğuyla ilgili bilgilendirilmemesi, kapıda yapılan satışlarda sözleşme tarihinin tüketicinin kendisine yazdırılmaması, önceden belirlenen faiz oranlarının tek taraflı ve keyfi olarak değiştirilmesi, erken ödeme yapılması durumunda bankaların kurallara uymaması, tüketicinin izni olmamasına rağmen sigorta yapılması, kredi kullanımlarında hesaplardan masraf alınması, kişilerin izni olmadan hesap açılması, devre tatil adında satılan taşınmazların teslimatının geç yapılması hallerinde 1.380 lira ceza kesilecek olduğunu da bildirdi. 

Tüketici Kanunu aidatsız kredi kartı Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz kapıda yapılan satışlarda sözleşme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!