BDDK Başkanı: E – Ticareti Engellemedik! Tüketiciyi Koruyoruz!

BDDK Başkanı:  E – Ticareti Engellemedik! Tüketiciyi Koruyoruz!
BDDK Başkanı:  E – Ticareti Engellemedik! Tüketiciyi Koruyoruz! Dilek DEMİRLER

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben banka ve kredi kartlarının online alışverişlere açık olmasının kart sahiplerinin onayına tabi olması hakkında açıklamalarda bulundu.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben banka ve kredi kartlarının online alışverişlere açık olmasının kart sahiplerinin onayına tabi olması hakkında açıklamalarda bulundu.

Tüketicilerin Mağdur Olması Engellenecek

BDDK olarak bilinen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, banka kartlarının ve kredi kartlarının online alışverişlerde kullanıma açık olmasının müşterilerin onayına bağlı olmasının e – ticareti herhangi bir şekilde engellemediğini, tam tersine kart sahiplerinin ekonomik mağduriyetlerinin amaçlandığını söyledi.

Akben Bankacılık Sistemini Değerlendirdi

Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve kısa adı FODER olan Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen 3. Finansal Okuryazarlık ve Erişim Konferansı’nda açılış konuşmasını BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben yaptı. Akben, konuşmasında Türkiye’deki bankacılık sistemi ile ilgili açıklamalar yaparak sistemin sağlamlığından bahsetti.

Tüketicileri Bilinçlendirmeye Çalışıyoruz

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, finansal hizmetlerde ürün çeşitliliğinin giderek arttığını, konunun püf noktasının dengeyi sağlamak ve karmaşıklığa neden olmamak olduğunu, kişilerin bankacılık işlemleri ile aldıkları hizmetlerin risklerinin farkında olması gerektiğini, finansal okuryazarlığın bu noktada önem arz ettiğini, BDDK olarak tüketicilerin bilinçlenmesi adına pek çok uygulama ve stratejilerinin olduğunu söyledi.

31 Ocak 2018 Son Tarih

Mehmet Ali Akben, internetten yapılacak alışverişlerde kart sahibinin izninin şart olması uygulamasına da değinerek bu uygulamaya geçilmesi için 2017 yılının sonuna kadar süre tanıdıklarını,, ancak bankaların gerekli altyapıyı hazır edememeleri ve kullanıcılara ulaşmakta sorun yaşamalarından dolayı sürenin 31 Ocak 2017 tarihine ertelendiğini, bu tarihe kadar bankaya kullanıma açılması talimatı verilmeyen tüm kartlar için kapatma kararı aldıklarını, bu konuda e –ticarete zarar vereceğine dair bir düşünce oluştuğunu, ancak bunun e – ticaret üzerinde herhangi bir zararının olmayacağını, sadece tüketicilerin mağduriyetlerinin önlenmesi için hayata geçirildiğini de belirtti. 

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben Türk Ekonomi Bankası e – ticaret
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!