Dünya Devi Amazon Türkiye’de KDV Ödeyecek!

Dünya Devi Amazon Türkiye’de KDV Ödeyecek!
Dünya Devi Amazon Türkiye’de KDV Ödeyecek! Dilek DEMİRLER

Maliye Bakanlığı, Türk vatandaşlarına elektronik ortamda hizmet satışı yapan yabancı firmalara KDV mükellefiyeti zorunluluğu getirildi.

Maliye Bakanlığı, Türk vatandaşlarına elektronik ortamda hizmet satışı yapan yabancı firmalara KDV mükellefiyeti zorunluluğu getirilmesi ekonomi haberleri arasında yer aldı. 

Yeni Tebliğ Taslağı Hazırlandı

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan tebliğ taslağına göre uygulamalar başta olmak üzere elektronik ortamda Türkiye’de yaşayan kişilere hizmet satan firmalar bundan böyle KDV ödemek durumundalar. Yabancı firmaların yaptıkları işlemler bankalar tarafından Maliye Bakanlığı’na bildirilecek. Vergi mükellefiyeti zorunluluğuna uymayan firmalara ceza kesilecek.

KDV Ödemeyen Yabancı Firmaya Ceza Kesilecek

Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Katma Değer Vergisi’nin uygulanmasına dair tebliğde değişiklik yapılması amaçlanarak bir taslak hazırlandı. GİB’in hazırladığı taslağa göre yurtdışında bulunan ve Türk vatandaşlarına elektronik ortamda hizmet satan firmalara bundan böyle KDV mükellefi olmaları zorunluluğu getirilecek. Tebliğin onaylanarak yürürlüğe girmesi halinde Türkiye’deki vatandaşlara müzik, uygulama, alan adı satışı yapan, çeşitli yazılımlar satan ve bu gibi satışları elektronik ortamda gerçekleştiren yabancı menşeili firmalara vergi mükellefiyeti getirildi. Firmalar ödemeleri gereken vergileri ödemedikleri takdirde Maliye Bakanlığı tarafından ceza kesilerek tahsil edilecek.

Bankaların Maliye’ye Bildirim Yapma Zorunluluğu Olacak

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan tebliğ taslağına göre yabancı firmaların ödemeleri yaptıkları bankalar üç ayda bir ödeme ve elektronik para kuruluşlarına ödemeleri haber vermekle yükümlü olacak. Maliye Bakanlığı, bankaların yaptığı bu bildirimleri satışı yapan firmaların yurtdışındaki merkezlerine bildirecek.

Hangi Hizmetlere KDV Zorunluluğu Getirilecek?

  • Web sitesi yazılımı, alan adı satışı, web barındırma hizmetleri, bilgisayar programlarının ve ekipmanlarının uzaktan bakım hizmetleri
  • Metin, görüntü ve bilgi sağlanması ile ilgili verilen hizmetler ve veri tabanı hizmetleri
  • Alıcılardan alınan bilgilerle elektronik ağlarda üretilen hizmetler
  • Alıcı ve satıcıların internet ortamında bir araya getirilmesi hizmetleri
  • Elektronik ağlar aracılığıyla fotoğraf, masa üstü temaları ve ekran koruyucuların satışını yapmak
  • Haber, yol durumu, hava durumu, oyun alanları gibi hizmetlere erişim sağlayan internet servis paketleri

Bu durumda merkezi yurtdışında olan ve Türkiye’ye internet yoluyla bahsi geçen hizmetlerin ve ürünlerin satışını yapan Amazon, eBay, Android ve iOS gibi yabancı şirketler Türkiye’de vergi mükellefiyeti zorunluluğu ile karşı karşıya kalacaklar. 

KDV mükellefiyeti zorunluluğu Gelir İdaresi Başkanlığı Maliye Bakanlığı Amazon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!