Enerjisa Hisseleri Gong Ardından İlk İşlemlerde Yüzde 10'u Aşan Prim Yaptı

Enerjisa Hisseleri Gong Ardından İlk İşlemlerde Yüzde 10'u Aşan Prim Yaptı
Enerjisa Hisseleri Gong Ardından İlk İşlemlerde Yüzde 10'u Aşan Prim Yaptı Tuğçe Gürel

Bugün Borsa İstanbul'da Enerjisa adına düzenlenen gong töreninin ardından Bakan Albayrak halka arz hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Enerjisa ise Borsa İstanbul Yıldız Pazar bünyesinde ENJSA kodu ile işlem görmeye başladı.

Halka arzını başarılı bir şekilde gerçekleştiren Enerjisa Enerji payları, Borsa İstanbul'da düzenlenen gong töreninin ardından Borsa İstanbul Yıldız Pazar bünyesinde ENJSA kodu ile işlem görmeye başladı.

İlk İşlem Gününde Yüzde 10 Prim

Halka arzı 6.25 TL seviyesinden gerekleştirilen Enerjisa'nın hisselerinin ilk işlem gününde yüzde 10 prim ile işlem gördüğü belirtilirken, Yüzde 11.2 primle açılışı yapılan hissenin, saat 10.52 sularında yüzde 9 artı ile 6.84 TL seviyesinden işlem gördüğü bildirildi. 

Hisselerin fiyatının bir ara yüzde 15 prim ile 7.20 seviyesine kadar ulaştığı ifade edilirken, Sabancı Holding ve Alman enerji şirketi olan E.ON'un ortaklığında bulunan Enerjisa'nın halka arzında hisselerin 4'te 3'ünün yabancı yatırımcılara satışının yapıldığı, fiyatının ise 6.25 TL ila 7.5 TL aralığının alt bandında bulunduğu belirtildi. 

Gong törenine katılım gösteren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak yaptığı konuşmada, tüm enerji şirketlerinin halka arz edilmesini beklediklerini işaret etti. Global yatırım şirketlerinin ülkedeki halka arzlara ilgisinin bulunduğunu dile getiren Albayrak, Türkiye'nin güvenli liman konumunda bulunduğunu belirtti. 

Hiçbir yatırımcının siyasi istikrar ve piyasaya sahip olmayan ülkelere yatırım gerçekleştirmek istemeyeceğini söyleyen Albayrak, Türkiye'nin dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında bulunduğuna değindi. Hedeflerinin ilk 10 içine giriş yapmak olduğunu ifade eden Albayrak, bahsi geçen hedefi gerçekleştirebilecek tüm enstrümanların ellerinde bulunduğunu söyledi. 

Ülkeye yabancı sermaye girişlerinin artış gösterdiğini aktaran Albayrak, Türkiye'nin 2002 ve 2016 seneleri arasında toplam da 180 milyar doları aşkın doğrudan yabancı yatırım çektiğini dile getirdi. Menşei gözetmeksizin, Türkiye'ye yatırım gerçekleştiren her firmanın Türkiye firması konumunda bulunduğunu vurgulayan Albayrak, Enerjisa'nın halka arzının da yabancı yatırımcıların enerji sektörüne gösterdiği yoğun ilginin örneklerinden biri olduğuna dikkatleri çekti. 

Türkiye Yatırımcılar İçin Güvenli Liman

Halka arza yoğun bir talep olduğunu aktaran Albayrak, global yatırım şirketlerinin gösterdiği ilginin yoğun olmasının altı çizilmesi gereken bir husus olduğunu ve Türkiye'nin son zamanlarda dünya genelinde artış gösteren dalgalanma ortamında yatırımcılar adına güvenli liman ortamı sunduğunu sözlerine ekledi. 

Borsa İstanbul Türk Lirası Berat Albayrak Enerjisa Borsa İstanbul Yıldız Pazar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!