FED Başkanı Powell Yemin Töreninde Konuştu

FED Başkanı Powell Yemin Töreninde Konuştu
FED Başkanı Powell Yemin Töreninde Konuştu Tuğçe Gürel

Görevine başlayan FED Başkanı Powell, Fed'in gerek faizleri gerekse bilançosunu normalleştirmeyi sürdüreceğini dile getirerek, faiz artışlarının devam edeceğini işaret etti.

Görevine yeni başlayan FED Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz salı günü Washington'da düzenlenen yemin törenindeki konuşmasında önemli açıklamalarda bulundu. FED'in hisse senedi piyasasında son dönemde gözlemlenen güçlü satışlarının finans sistemi adına ortaya çıkarabileceği tehditleri takip etmeyi sürdüreceğini dile getiren Powell, faiz artışlarını devam ettireceğine işaret etti. 

Riskler Karşısında Alarm Durumunda Kalınacak

Gerek faiz gerek bilançoyu kademeli br şekilde normalleştirme süreci içerisinde bulunduklarının altını çizen Powell, finansal istikrara ilişkin gelişmekte olan riskler karşısında alarm durumunda kalacaklarını dile getirdi. Powel hisse senedi fiyatlarında gözlemlenen keskin düşüş hakkında herhangi bir açıklama yapmazken, diğer bazı merkez bankası yetkilileri, söz konusu düşüşlerin ekonomi ve finans sistemi üstünde fazla bir etkisinin bulunmayacağını dile getiriyorlar. 

Konu hakkında geçtiğimiz hafta içinde açıklamalarda bulunan New York FED Başkanı Dudley, hisse senetlerinde gözlemlenen kayıpları küçük patatesler olarak sınıflandırdı. Cleveland Fed Başkanı Mester ise yaptığı açıklamada, kargaşanın ekonomik görünümde veya daha fazla faiz artırımı konusunda kendi görüşünü etkilemediğini savundu. 

Gösterge Faizinde Kademeli Artış

Aralık ayının son çeyrek dönem projeksiyonlarda, noktasal grafik olarak adlandırılan medyan tahminleri doğrultusunda bu sene adına üç faiz artırımı öngören FED yetkilileri, görüşlerini ocak ayının sonunda yapılan FED toplantısında bildirmişlerdi. Bu toplantı çerçevesinde yetkililer, gösterge faizinde kademeli artışların devam etmesini öngördüklerini dile getirmişlerdi.

Öte yandan New York'ta JPMorgan Chase & Co. baş ABD ekonomisti Michael Feroli ise görüş bildirerek, FED Başkanı Powell'ın geçtiğimiz günlerde bahsettiği yorumlarının ocak ayındaki yorumlarıyla uyumlu olduğunu ve faiz artırımı süreci içerisinde olduklarını belirtti. 

Federal Rezerv Sistemi ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell faiz artışı FED yemin töreni
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!