Hamsi Fiyatı Rekora Koşuyor

Hamsi Fiyatı Rekora Koşuyor
Hamsi Fiyatı Rekora Koşuyor Tuğçe Gürel

Hamside yaşanan kıtlık sebebiyle fiyatlar yükselişe geçti.

Karadeniz kıyılarında son bir haftalık zaman dilimi içerisinde avlanan hamsinin miktarının düşmesi sonrasında buna paralel olarak fiyatlarda yükselmeye başladı. En son 5 lira sevilerine kadar düşen hamsinin fiyatının bazı yerlerde 25 liraya kadar yükseldiği görüldü.

Hamsi Balıkçıların Yüzünü Güldürmüyor

Balıkçıların Karadeniz'de son bir haftada balık avına çıkmaması tezgahları yeniden ateşe düşürdü. Geride kalan zamanda umut kapısı haline gelen hamsi balıkçılarında yüzünü güldürmedi. Az avlanılan hamsi yüzünden tezgahlara fiyatlar 20 lira olarak yansıdı.

Sinop-Kastamonu Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Bayrak yaptığı açıklamasında hamsinin kilosunun bu kadar pahalı olmasının nedenlerinden biri olarak balıkçıların az avlanmasını gösterdi. Palamut ile birlikte hamside de kıtlık yaşandığı ifade edildi. Son dönemlerde hamsinin bazı bölgelerde artık balıkçılar tarafından hiç avlanılmadığını belirten Bayrak, bununda fiyattaki yükselmenin sebeplerinden biri olduğunu belirtti.

Hamside Fiyatlar 20 Lira Sınırında

Balık tezgahlarında hamsi kıtlığının yaşandığını ifade eden Bayrak, sezon başlarında palamudun kendilerini üzdüğünü ve bir ara hamside yaşanan bolluktan dolayı fiyatların 5 liraya kadar düştüğüne işaret etti. Ancak hamsi avcılığının şu anda hiç iyiye gitmediğine işaret eden Bayrak, bazı bölgelerde hamsi avının gerçekleşmediğini ve buna bağlı olarak da az avlanıldığından dolayı fiyatların 20 lira sınırına dayandığını ifade etti.

Hamside Bolluk Oluşmazsa Fiyatlar Düşmez

Hamside tekrardan bolluğun yaşanmaması durumunda fiyatların daha da artabileceğine değinen Bayrak, umutlarının yeniden hamside bolluk yaşanmasından yana olduğunu söyledi. Balıkçılardan İbrahim Gündoğdu ise artan hamsi fiyatlarından sonra tezgahlarda satışların iyice azaldığını ve vatandaşların ilgi göstermediğini sözlerine ekledi.

hamsi hamsi fiyatları Sinop-Kastamonu Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!