Hazır Yemek Sektöründe Neler Oluyor? İflaslar Başladı!

Hazır Yemek Sektöründe Neler Oluyor? İflaslar Başladı!
Hazır Yemek Sektöründe Neler Oluyor? İflaslar Başladı! Dilek DEMİRLER

Günde yaklaşık olarak 7 milyon kişinin yemek yediği hazır yemek sektörü et fiyatlarında yaşanan artıştan payını aldı.

Günde yaklaşık olarak 7 milyon kişinin yemek yediği hazır yemek sektörü et fiyatlarında yaşanan artıştan payını aldı.

Maliyetler Arttı İflaslar Başladı

7 milyon kişinin günlük olarak yemek yediği hazır yemek sektörünün üzerinde et fiyatlarının artmasının etkileri görülmeye başlandı. Son dönemlerde et fiyatlarında görülen artış hazır yemek sektöründe maliyetlerin artmasına neden oluyor. Yetkililer maliyet artışından dolayı işletmesini kapatmak zorunda kalan ya da iflas edenlerin olduğunu söylüyor.

Günlük 26 milyar Lira Ciro

Türkiye genelinde yaklaşık olarak 5 binden fazla hazır yemek sektöründe faaliyet gösteren firmalar yıllık olarak 67 milyar lira civarında ciro yapıyorlar. Bu firmaların sağladığı istihdam sayısı da ortalama olarak 2 milyon kişi olarak biliniyor. Hazır yemek sektörü ülkemizdeki en önemli hizmet sektörleri arasında yer alıyor. Günlük yemek hizmeti veren firmaların her gün yaptıkları cironun 26 milyar lira civarında olduğu biliniyor. Ek maliyetler ve ek istihdam da göz önünde bulundurulduğunda sektörün yıllık olarak cirosu 67 milyar lira gibi bir rakama ulaşıyor.

Avrupa Ülkelerinin Cirosu 330 Milyar Dolar

Avrupa ülkeleri genelinde hazır yemek sektörünün yıllık elde ettiği ciro 330 milyar dolar civarında seyrediyor. Türkiye’de faaliyet gösteren Türk hazır yemek sektörü firmaları da Avrupa pazarından pay almak ve dünyaya açılmak için girişimlerini sürdürüyorlar. Kısa adı YESİDEF olan Türkiye Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu Başkanı Sedat Zincirkıran sektörün son zamanlardaki durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Mutfağa Giren Gıda Standartlara Uygun Değil

YESİDEF Başkanı Sedat Zincirkıran Türkiye’deki yemek üreticilerinin Avrupa ülkelerine göre çok daha hijyenik olduğuna dikkat çektiği açıklamasında kişisel kullanımlar ve mutfaklardaki standartlar açısından Avrupa’dan iyi durumda olduğumuzu, ancak ülkemizin Avrupa’ya göre eksik olan yanının mutfaklardaki gıdaların sahip olması gereken standartlar olduğunu, sektör temsilcilerinin hedefinin bir an önce bu standartları Avrupa’ya uygun hale getirmek ve Avrupa pazarında yer almak olduğunu söyledi.

Verdiğimiz Yemeğin Parasını 1 Ay Sonra Alıyoruz

Sedat Zincirkıran açıklamasında son zamanlarda et fiyatlarında görülen istikrarsız yükselişin hazır yemek sektöründe büyük sıkıntılara nende olduğunu, kamu kuruluşlarının düzenlediği ihalelerle alınan işlerde işletmecilerin 1 yıl süresince fiyat artırma şansının olmadığını, alınan fiyatın 1 yıl geçerli olduğunu, özel sektörde ise bu gibi sözleşmelerin 6 aylık periyotlarla yenilendiğini, ayrıca verilen yemeğin parasının da bir sonraki ay tahsil edilebildiğini, et fiyatlarının artmasının da etkisiyle bazı firmaların bu sebeplerden dolayı iflasın eşiğine geldiğini ve piyasadan çekildiğini ifade etti.

hazır yemek sektörü et fiyatları yemek hizmeti veren firmalar YESİDEF Başkanı Sedat Zincirkıran
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!