Hükümetten Çiftçilere Nakit Desteği

Hükümetten Çiftçilere Nakit Desteği
Hükümetten Çiftçilere Nakit Desteği Tuğçe Gürel

Tarım ürünlerini ve arzı arttırmak için harekete geçen hükümet, çiftçilere bu kapsamda 1.5 milyar liradan oluşan nakit desteği sağlamayı planlıyor.

Tarım sektörü baz alındığında 2017 senesinde gıda enflasyonu ve kırmızı et ithalatı gündemde önemli bir yere sahipken, bu sene içerisinde tarım ürünlerinin üretimine ve arzına ilişkin büyük adımlar atılması öngörülüyor.

Bu sene çiftçilere yüzde 50'lik bir mazot desteğinin yanında 250 TL seviyesinde büyükbaş kesim desteğiyle, küçük aile işletmesini büyütme amacı taşıyanlara 100 bin TL seviyesine kadar sıfır faizle kredi desteği verilecek. Bu kapsamda çiftçilere sene boyunca toplam da 14.5 milyar liralık nakit desteği sağlanacak. 

24 Milyon Hektar Tarım Alanı

Ülke genelinde 24 milyon hektar alandan oluşan tarım alanı olduğu, 14.6 milyon hektar seviyesinde ise mera varlığının bulunduğu ifade ediliyor. Ayrıca ülkede 3 milyonu aşkın çiftçi üretim gerçekleştirirken, 121 milyon ton bitkisel üretimin, 23 milyon ton hayvansal üretimin, 161 milyar TL tarımsal hasılanın ve 16.3 milyar dolarlık tarımsal ihracatın yapıldığı belirtiliyor. 

Doğal afetlerden dolayı negatif yönde etkilenen tarım sektörü yüzde 2.6 seviyesinde küçülme yaşarken, 2017 senesinin ilk 9 aylık zaman dilimi içerisinde yüzde 3.3 seviyesinde büyüme gösterdi. Ayrıca yine geçtiğimiz sene içerisinde TARSİM'in teminat kapsamının genişletildiği bilinirken, buğday ve meyve üretimi ile hayvancılık alanlarındaki teminatlarda da önemli değişiklikler gerçekleştirildi. 

İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası

Bu sene itibariyle ise İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası'nın bütün tahılları kapsayacak biçimde uygulanacağı belirtilirken, geçtiğimiz senede toplam da 6.1 milyon hektarlık 191 büyük tarımsal ovanın Bakanlar Kurulu tarafından verilen karar doğrultusunda koruma altına girdiği ve söz konusu ovaların sayısının 2018 senesinde 250'ye ulaşmasının öngörüldüğü ifade edildi. 

Ayrıca arazi toplulaştırmasının başlatıldığı 1961 senesinden bu zamana kadar toplam 6.1 milyon hektar arazinin toplulaştırmasının tamamlandığı ve 1.8 milyon hektarlık alanda da söz konusu işlemin çalışmalarının devam ettiği dile getirildi. 2023 senesine kadar ise 14 milyon hektardan oluşan arazinin toplulaştırmasının amaçlandığı belirtildi.

Tarım çiftçiler tarım ürünleri TARSİM lçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası arazi toplulaştırması hibe destek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!