İkinci El Otomobil Satışlarına Yeni Zorunluluklar Getirildi!

İkinci El Otomobil Satışlarına Yeni Zorunluluklar Getirildi!
İkinci El Otomobil Satışlarına Yeni Zorunluluklar Getirildi! Dilek DEMİRLER

İkinci el otomobil satışları ile ilgili yapılan yeni düzenleme yürürlüğe girdi.

İkinci el otomobil satışları ile ilgili yapılan yeni düzenleme yürürlüğe girdi.

İkinci el otomobil satışları hakkındaki yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre bu araçları satan şirketlerin yetki belgesi sahibi olması zorunlu hale geldi.

İkinci El Araç Satanlara Yeni Düzenlemeler

Yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre ikinci el otomobil satışı yapan işletmeleri ilgilendiren bazı zorunluluklar getirildi. Bu düzenlemelere göre bundan böyle ikinci el araç satanlar yetki belgesi sahibi olmak zorundalar. Ayrıca 8 yaşın altında ve 160 bin kilometrenin altında olan araçlar bundan garanti kapsamında olacak. Bu işletmelerin ekspertiz raporu alması da bundan böyle zorunlu halde olacak.

Yetki Belgesi Sahibi Olma Zorunluluğu

Bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanan yeni düzenlemeler ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti ile uğraşmak isteyenlere yetki belgesi alma zorunluluğu getirildi. Alınan yetki belgesinin geçerlilik süresi de 5 yıl olacak. En az lise mezunları yetki belgesi alabilirken ayrıca işletmelerin sahibinin iflas etmemiş olması, iflas yaşanmış olsa dahi itibarını tekrardan kazanmış olması da gerekiyor. Belge sahibi olmak isteyen kişilerin düzenlemede belirtilen suçlardan hüküm giymemiş olması da gerekiyor.

Tanıtım Kartı Zorunluluğu

Satılmak istenen ikinci el otomobillerin üzerinde kolayca görülebilir ve okunabilir şekilde taşıtla ilgili tanıtıcı bilgileri güncel olarak bulunması gerekiyor. Araçta bulunan yanıtım kartında aracın markası, modeli, rakamı ve harflerinin bir kısmı karatılacak şekilde motor ve şasi numaraları, kilometresi, yakıtı, satış fiyatı, değişen ve boyanan parçaları, daha önce gördüğü hasarlar, haciz ve rehin olup olmadığına ilişkin sistem bilgileri yer alacak.

Ekspertiz Raporu Alınması Gerekliliği

Yetki belgesi sahibi olan işletmeler tarafından ikinci el araçların satış işleminden önce ekspertiz raporu alınması gerekecek ve bir örneği alıcıya verilecek. 8 yaşından büyük ya da 160 kilometreden daha fazla yol yapmış olan bu raporun alınması zorunlu olmayacak.

Garanti Zorunluluğu Getirildi

İkinci el otomobillerin ve motosikletlerin şanzıman, motor, tork konvertörü, elektrik sistemi, diferansiyel gibi elemanları satışın yapıldığı tarihten başlamak üzere 3 ay ya da 5.000 km. aracın satışını yapan işletmenin garantisi altında olacak.

İşletmelerde 3 Metre Yükseklik Şartı

İkinci el araç satışı yapan işletmelerin kapalı ve açık toplam alanlarının en az 4 aracın kapladığı alanın büyüklüğü kadar olabilecek. Bu alanlar en az 25 metrekare, motosiklet için en az 5 metrekare, diğer kara taşıtları için de en az 50 metrekare olması gerekecek. Araçların teşhir alanlarının yüksekliğinin de en az 3 metre olması zorunluluğu olacak.

İkinci el otomobil satışları ikinci el araç satanlar yetki belgesi alma zorunluluğu ikinci el araçların satış işlemi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!