İstanbul’da Ev Fiyatları En Dip Seviyede! Konut Üretiminde Frene Basılıyor!

İstanbul’da Ev Fiyatları En Dip Seviyede! Konut Üretiminde Frene Basılıyor!
İstanbul’da Ev Fiyatları En Dip Seviyede! Konut Üretiminde Frene Basılıyor! Dilek DEMİRLER

Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum, konut üretiminde aşırı lükse kaçtıklarını, bundan sonra gereksiz lükse izin vermeyeceklerini söyledi.

Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum, konut üretiminde aşırı lükse kaçtıklarını, bundan sonra gereksiz lükse izin vermeyeceklerini söyledi.

Artık Lüks Konut Üretmeyeceğiz

Müteahhitler tarafından lüks konut üretiminde frene basılmaya hazırlanılıyor. Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum, konut üretiminde aşırı derecede lükse kaçtıklarını, içinde hamam bile bulunan evler olduğunu, artık gereksiz lüks konut üretimine üzün vermeyeceklerini açıkladı.

İnşaat Maliyetleri Arttı

İnşaat maliyetlerinin artmasından dolayı konut sektörü yeni bir döneme girileceğinin sinyallerini vermeye başladı. Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Murat Kurum, Türkiye’de son dönemlerde hız kazanan lüks konut üretimi ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Kurum, bundan böyle lüks konutlara değil, daha ekonomik konutlara önem vereceklerini söyledi.

Daha Mütevazi Projeler Üretilmeli

Murat Kurum, konut inşaatlarında frene basılarak lüks konut üretiminin azaltılması ile maliyetlerde de yüzde 10 civarında bir azalma olacağını, Emlak Konut olarak bunu yaptıkları takdirde diğer firmalarında ayak uydurma çabası içine gireceklerini, şu an inşaatı devam eden konut projelerinin büyük bir kısmının üst segmentte olduğunu, ancak inşaat malzemelerine yüzde 25 zam geldiğini, konut sektörünün atık daha ekonomik ve daha mütevazi projeler üretmesi gerektiğini vurguladı.

Avrupa’da Metrekare Fiyatları 30 Bin Euro

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Türkiye’de inşa edilen lüks konutların benzerlerinin Avrupa ülkelerinde metrekare fiyatının 30 bin euroya kadar çıktığını, Türkiye’de ise bu evlerin metrekare fiyatının 10 bin lira olduğunu, sitelerde bulunan orak alanların o civarda oturan halkın kullanımına açılarak aidat maliyetlerinin de düşürülebileceğini, İstanbul’da konut fiyatlarının şu aralar en düşük seviyelerinde olduğunu da söyledi.

Fiyatlar En Düşük Seviyesinde

Kurum, İstanbul’daki ev fiyatlarının dip olarak nitelendirilebilecek seviyede olduğunu ve bu seviyenin daha da altına düşmeyeceğini iddia ettiğini, 2018 yılının sonunda konut fiyatlarının enflasyon oranlarına göre şekil alacağını, önümüzdeki 7 – 8 aylık dönemde konut sektörüne yeni projelerin girmeyeceğini, fiyatların da yavaş yavaş yükseleceğini, 2018 yılında Emlak Konut olarak düzenleyecekleri ihaleler ile sektörde oluşacak iş hacminin 10 milyar lira civarında olacağını, daha az katlı projelere ağırlık verileceğini de sözlerine ekledi. 

Murat Kurum, İstanbul’un Şişli, Küçükçekmece, Florya, Bakırköy,  Bahçekent ve Çekmeköy ilçelerinde; Ankara’da Saraçoğlu’nda ve Samsun’da yeni ihalelerin yapılacağını, Bakırköt ve Çekmeköy’de 4 katlı konutlar, Şişli’de 8 – 12 kat arası konutlar, Küçükçekmece’de 4 – 8 katlı konutlar, Saraçoğlu’nda da 2 katlı konutlar inşa edileceği de bildirdi. 

Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum lüks konut üretimi evlerin metrekare fiyatı İstanbul’daki ev fiyatları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!