Kasasız ve Kasiyersiz İlk Süpermarket Bugün Açılıyor!

Kasasız ve Kasiyersiz İlk Süpermarket Bugün Açılıyor!
Kasasız ve Kasiyersiz İlk Süpermarket Bugün Açılıyor! Dilek DEMİRLER

Amazon tarafından Seattle’da dünyada ilk kez kasası ve kasiyeri olmayan süpermarket açıldı.

Amazon tarafından Seattle’da dünyada ilk kez kasası ve kasiyeri olmayan süpermarket açıldı.

Amazon Kasasız İlk Süpermarketi Açıyor

Amazon yapay zekaya dayalı olan, kasası ve kasiyeri bulunmayan dünyanın ilk süpermarketini açtı. Amazon Go adı verilen süpermarket, müşteriler tarafından kısa sürede kabul görür ve benimsenirse 2018 yılının ilk çeyreğinde çok daha tercih edilir hale geleceği düşünülüyor.

Amazon firmasının yetkilileri tarafından son bir yıldır gerekli testleri yapılan kasasız ve kasiyersiz süpermarket sistemi Amazon Go uzun bir süredir bekleniyordu. Amazon Go’da alışveriş sırasında tercih edilen ürünler genellikle içecekler, sandviçler, salatalar ve hazır yemekler oldu. Whole Foods tarafından gerçekleştirilen yeni satın alımı ile fıstık ve cips gibi ürünlerin de satışı başlayacak. Amazon Go’dan ayrıca alkollü ürünler de satın alınabilecek.

Bu Markette Bekleme Derdi Yok

Amazon Go’da normal süpermarketlerden farklı olarak yapay zeka devrede. Süpermarketin sahibinin Amazon adlı dünya devi alışveriş şirketi olduğu düşünülürse proje dahilinde teknolojinin, otomasyonun olacağını da anlamak kolaylaşıyor. Amazon Go’nun reklamındaki temada da bu unsura dikkat çekilerek sistemin en büyük yararının sıra bekleme gibi bir sorunun olmadığı şeklinde belirtildi.

Elektronik ortamda perakende devi olarak bilinen Amazon, geçtiğimiz yaz Whole Foods’u satın alarak fiziksel perakendecilik işine de girdi ve perakendecilik sektörüne yeni bir boyut kazandırmış oldu. Kasiyerin ve kasanın olmadığı sistemde mağazadaki raflardaki sensörler ve kameralar müşterileri izleyerek faturalar da uygulama üzerinden yapılıyor.

Satın Alınan Ürünleri Sistem Algılıyor

Geçtiğimiz yıl 13 milyar dolara Whole Foods’u satın alan dünyanın en büyük online perakendecisi olan Amazon tarafından Seattle’da açılan mağazada kasiyer ve kasa bulunmuyor. Markette barkod okuyucusu olan self servis çıkışı da yer almıyor. Amazon Go yetkilileri tarafından yaklaşık bir yıldır profesyonel olarak testleri yapılan sistem bugün itibariyle herkese açılıyor.

İnsansız sistem olarak montajı tavana yapılan kameralarla marketteki her bir müşteri takibe alınıyor. Müşteriler alışveriş öncesinde markete girişleri sırasında cep telefonlarına indirdikleri uygulamayı girişte yer alan sisteme okutuyorlar. Daha sonra sistem müşterilerin raflardan aldıkları ürünleri belirleyerek listeye ekliyor.

Müşteri eline aldığı ürünü almaktan vazgeçerek yerine koyduğu takdirde o ürün sistemden siliniyor. Alışverişini bitirenler kasada yapılması gereken fatura sürecini de atlıyorlar. Çünkü bu da sistem tarafından hallediliyor. Satın alınan ürünler kişilerin kredi kartı bilgileri baz alınarak faturalandırılıyor. 

Amazon Amazon Go Amazon Go’nun reklamı Whole Foods
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!