Kasım Ayı Enflasyon Oranı Belli Oldu! İlk Açıklama Mehmet Şimşek'ten!

Kasım Ayı Enflasyon Oranı Belli Oldu! İlk Açıklama Mehmet Şimşek'ten!
Kasım Ayı Enflasyon Oranı Belli Oldu! İlk Açıklama Mehmet Şimşek'ten! Tuğçe Gürel

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, TÜİK tarafından açıklanan kasım ayı enflasyon oranı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Kasım ayı içerisinde aylık olarak baz alındığında yüzde 1,2 artış yaşanması öngörülen TÜFE oranında, yüzde 1,49 artış yaşandı. Meydana gelen bu artışla birlikte yıllık enflasyon oranı yüzde 12,98'e yükselirken, 2003 senesi göz önüne alındığında endekste en yüksek oranda enflasyon kaydedilmiş oldu.

Yükselme eğilimini sürdüren enflasyon oranları, kasım ayı içerisinde beklenilen oranlardan yüksek seyretti. Çeyrek enflasyon ise yüzde 12.08'le 2004 senesinin Ocak ayından beri en yüksek rakama ulaşmış oldu. 

2017 senesinin Kasım ayı içerisindeki endekste ana harcama gruplarından gıdada ve alkolsüz içeceklerde yaşanan artış yüzde 2.11 seviyesinde olurken, bu artış sırasıyla ulaştırmada yüzde 2.01 seviyesinde, çeşitli mallarda ve hizmetlerde yüzde 1.84 seviyesinde, konutta ise yüzde 1.25 seviyesinde yükselme gösterdi. 

Bakan Mehmet Şimşek'ten Açıklama

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, açıklanan enflasyon oranları hakkında açıklamalarda bulunarak, enflasyon oranlarında yaşanan artışların gıdada ki fiyatlardan meydana geldiğini bildirdi. Kasım ayı içerisindeki yıllık enflasyonda bulunan 1.08 oranındaki puan artışının 0.52 puanının işlenmemiş gıdadan geldiğini vurgulayan Şimşek, enflasyon oranlarında Aralık ayından itibaren kalıcı bir şekilde düşüşlerin başlayacağını dile getirdi. 

Şimşek sosyal medya hesabından yaptığı enflasyon değerlendirmesinde, enflasyon oranında sebze fiyatlarındaki dönemsel faktörler sebebiyle geçici oluşmuş bir etkinin meydana geldiğini dile getirdi. 

Aralık ayı içerisinde bu durumun tersine döneceğini vurgulayan Şimşek, Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi'nin bu şekilde yaşanan oynamalar karşısında kalıcı çözümler üretmek için hedef koyduklarını ifade etti. 

Gerekli olan tüm tedbirlerin alındığını ve bu tedbirlerin alınmaya devam edileceğini dile getiren Şimşek, enflasyonun düşmesi için hükümetin gerekli desteği sürdüreceğini sözlerine ekledi. 

mehmet şimşek enflasyon Türkiye İstatistik Kurumu Türkiye Başbakan Yardımcısı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!