Kredi Kullanımlarına Yeni Şartlar Getirildi!

Kredi Kullanımlarına Yeni Şartlar Getirildi!
Kredi Kullanımlarına Yeni Şartlar Getirildi! Dilek DEMİRLER

Bakanlar Kurulu tarafından Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında olan 32 sayılı kararda önemli bir değişikliğe gidildi.

Bakanlar Kurulu tarafından Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında olan 32 sayılı kararda önemli bir değişikliğe gidildi.

Dövizi OIan Dövizinin 3 Katı Kadar Kredi Kullanabilecek

Bakanlar Kurulu’nun değişikliğe gittiği Türk Parasını Koruma Hakkındaki karara göre artık döviz geliri sahibi olanlar geride kalan 3 yılda elde ettiği gelirin 3 katından daha fazla kredi kullanamayacak. Söz konusu kararda yapılan değişiklilere göre Türkiye’de yaşayan gerçek kişiler yurtdışından döviz kredisi alamayacaklar. Bu kişiler emtia kredisi kullandırılacak. Aynı kişiler bundan böyle yurtdışından döviz bazlı kredi de alamayacaklar.

Türkiye’de Yerleşik Olanlar Yurtdışından Kredi Alamayacak

Türk Parası Kıymetini Koruma ile ilgili 32 sayılı kararda yer alan “krediler” başlığı altındaki madde yurtiçinden sağlanan krediler ve yurtdışından sağlanan krediler olarak ikiye ayrıldı. Alınan kararla beraber Türkiye’de yerleşik olarak yaşayan ve döviz geliri olan kişilerin bazı istisnalar haricinde yurtdışından kredi almaları yasaklandı.

Kimlerde Döviz Geliri Aranmayacak

Yurtdışından döviz kredisi alabilmek için döviz sahibi olma şartının aranmadığı ayrıcalıklı durumlar ise şu şekilde sıralanabilir. Mevcut olan bakiyesi 15 bin dolardan fazla olan kişiler, yatırım teşvik belgesi kapsamında kredi alabiliyor olan şirketler, uluslararası arenada açıklanan ihalelere katılan ve kazanan şirketler, Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından projelerin gerçekleştirilmesini üstlenen şirketler, kamu özel birliği dahilinde yapılacak olan projeleri üstlenen şirketler, ihracatla ilgilenen ve bu ihracattan döviz kazanacak olan şirketlerden döviz geliri bulunması şartı aranmayacak.

2 Mayıs 2018’den İtibaren Geçerli Olacak

Türkiye’de yerleşik olarak yaşayan ve döviz geliri olmayan kişilerin yurtiçinden nasıl kredi kullanacakları ile ilgili şartlar da yeniden düzenlendi. Buna göre öncelikle yurtdışından kredi kullananlar için geçerli şartlar bu kişiler için de geçerli olacak. Ayrıca, bu kişiler belirlenen bazı şartlar dahilinde Türkiye’de döviz kredisi kullanabilecekler.

Bahsi geçen kararda yapılan yen düzenlemeler 2 Mayıs 2018 tarihinden başlamak üzere geçerli olacak. 

Türk Parasının Kıymetini Koruma döviz bazlı kredi yurtdışından sağlanan krediler yurtdışından kredi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!