Kurumlar Vergisi’nde 3 Yıllığına Artış Yapıldı!

Kurumlar Vergisi’nde 3 Yıllığına Artış Yapıldı!
Kurumlar Vergisi’nde 3 Yıllığına Artış Yapıldı! Dilek DEMİRLER

Maliye Bakanlığı'nın Kurumlar Vergisi Genel Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

Maliye Bakanlığı'nın Kurumlar Vergisi Genel Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

Kurumlar Vergisi Yüzde 22 Oldu

Yapılan düzenlemeyle beraber mükelleflerin 2018 – 2019 - 2020 hesap dönemlerindeki gelirleri üzerinden yüzde 22 oranında Kurumlar Vergisi alınacağı belirlendi. Ancak, Bakanlar Kurulu'nun kendi yetkisi ile yüzde 22'lik oranı yüzde 20'ye kadar indirebilir.

Bilindiği üzere kooperatifler Kurumlar Vergisi muafiyetinden faydalanabilmektedir. Bu muafiyetten faydalanabilmeleri için faaliyetin yalnızca ortaklarla sınırlı olması şartı istenecek. Değişiklikle beraber 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren kooperatiflerin faaliyetin icrasına tahsis ettikleri, ekonomik ömrünü tamamlamış olan demirbaşlar, taşıt, makine ve teçhizatlar gibi amortismana sahip olan değerleri elden çıkarmalarının ortak dışı işlem olmayacağı belirlendi.

Kar Payları Üzerinden Yüzde 15 Kesinti                                                               

Tam mükellef olan, Kurumlar Vergisi'nden muaf olan ve başka bir kurumun sermayesine katılan ve kooperatiflere, katıldığı tam mükelleflere ilgili kurumlar tarafından 1 Ocak 2018’den itibaren dağıtılan kar payları üzerinden yüzde 15 vergi kesintisi uygulanacak. Ancak, bahsi geçen kooperatiflerin kar paylarının, sonradan ortaklara pay edilmesi halinde dağıtılan miktardan vergi kesintisi yapılmayacak.

Taşınmaz Satışları İstisnaya Tabi Olacak

Ayrıca bir diğer husus 5 Aralık 2017 tarihinden itibaren gerçekleştirilen taşınmaz satışlarından elde edilen gelirin yüzde 50'lik bölümüne istisna uygulanacağıdır. 5 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan taşınmaz satışlarından elde edilen gelirin ise yüzde 75'lik kısmı istisna uygulamasına konu edilebilecek.

Finansman veya finansal kiralama şirketlerine borçları sebebiyle kanuni takibe alınmış olan kurumlar ile bu kurumlara kefil olanların ve ipotek verenlerin taşınmazları, kurucu senetleri, intifa senetleri, iştirak hisseleri, rüçhan haklarının, söz konusu borçlara karşılık olan finansman şirketlere devirden yahut finansal kiralamadan elde edilen kazancın, bahsi geçen borçların tasfiyesinde kullanılan bölümüne denk gelen gelirlerin tamamı istisna kapsamına girmiştir.

Finansman şirketlerinin veya finansal kiralama şirketlerinin kanuni takibe alınmış olan alacakları sebebiyle 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren iktisap edilen taşınmaz malların satışlarından elde edilen gelirlerin yarısı kurucu senetleri, intifa senetleri, iştirak hisseleri, rüçhan haklarının satılmasından elde edilen gelirlerin yüzde 75'i Kurumlar Vergisi'nden istisna sayılacaktır.

finansal kiralama şirketleri kooperatiflerin kar payları Kurumlar Vergisi muafiyeti Kurumlar Vergisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!