Linea’nın Üretimi Durduruldu! Adı da Değişti!

Linea’nın Üretimi Durduruldu! Adı da Değişti!
Linea’nın Üretimi Durduruldu! Adı da Değişti! Dilek DEMİRLER

Tofaş tarafından 2007 yılından beri üretilen Fiat Linea modeline 10 yıl sonra veda edildi.

Tofaş tarafından 2007 yılından beri üretilen Fiat Linea modeline 10 yıl sonra veda edildi.

Linea Artık Cronos Oldu

2007 yılında üretimine başlanan ve 10 yıldır Tofaş tarafından Bursa’daki fabrikasında üretilen Fiat Linea’ye veda edildi. Fabrikada düzenlenen bir törenle son Fiat Linea banttan indirildi. İtalyan şirket Fiat ve Tofaş düzenlenen tören ve son aracın banttan indirilmesi ile birlikte Linea adına da vade etmiş oldu. 2. nesil Linea bundan böyle sadece Fiat tarafından Arjantin’de Cronos adıyla üretilecek.

Son 2 yıldır Geride Kalmıştı

2007 yılından beri Tofaş’ın Bursa’da bulunan fabrikasında üretimi devam eden Linea için 170 milyon euro yatırım yapılmıştı. 10 yıl süresince yıllık olarak ortalama 60 bin adet üretim rakamına erişen Fiat Linea, 2012 yılında toplam 25 milyon dolar yatırım harcaması yapılarak yenilenmişti. Özellikle filo firmalarının Türkiye’deki tercihi haline gelen Linea, 10 yılda toplam 500 bin adet civarında üretildi. Tofaş tarafından 3 modeli bulunan Fiat Egea Ailesi’nin üretimine başlaması ve bu modellerin Avrupa ülkelerinde büyük ilgi görerek talep alması Linea modelinin geçtiğimiz 2 yılda bu modellerin gerisinde kalmasına neden olmuştu. Şimdi ise Egea modelinin üretiminin artırılması amacıyla Linea’nın; bundan böyle Fiat’ın Güney Amerika’da Arjantin’de bulunan fabrikasında üretilmesi kararlaştırıldı. Modelin adı da değişerek Cronos olacak.

Görkemli Bir Lansmanla Tanıtılmıştı

Tofaş, Linea’nın da üretiminin sona ermesi ile birlikte kapasitesi 450 bin adet otomobil olarak bilinen Bursa’daki fabrikasına artık sadece Egea modelinin üretimini yapacak. Hafif ticari araç modellerinde de Fiat Doblo ve Fiat Fiorino modellerinin üretimi sürecek.

Tofaş tarafından Türkiye’deki üretimine son verilen Linea İstanbul Boğazı’nda yer alan Su Ada’da görkemli bir lansmanla tanıtılmıştı. Fiat’ın CEO’su Sergio Marchionne, yakın dostu merhum Mustafa Koç ile beraber 204 yılında bu lansmanın hayalini kurduklarını, bu hayallerini Libea ile gerçekleştirdiklerini söylemişti. 

Fiat Linea Fiat Egea Ailesi Hafif ticari araç modelleri Tofaş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!