Otokar Altay Tankının Üretimine Talip Oldu!

Otokar Altay Tankının Üretimine Talip Oldu!
Otokar Altay Tankının Üretimine Talip Oldu! Dilek DEMİRLER

Altay tankının tasarımını ve prototiplerinin üretimini yapan Otokar, bu tankın seri üretimini de yapmak istiyor.

Altay tankının tasarımını ve prototiplerinin üretimini yapan Otokar, bu tankın seri üretimini de yapmak istmesi ekonomi gündeminde yerini aldı. 

Tasarımını da Otokar Yapmıştı

Altay ana muharebe tankının tasarımı ve protiplerinin üretimi Otokar tarafından yapılmıştı. Şirket, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na yaptığı teklif ile tankın seri üretimini de yapmak istediğini bildirdi. Milli İmkanlarla Modern Tank Üretim Projesi dahilinde bulunan Altay tankı ile ilgili teklifini Müsteşarlığa sunan Otokar daha önce tankın tasarımını üstlenmiş ve prototiplerini üretmişti. 

Prototipler 2007 Yılında Tamamlanmıştı

Otokor adlı firma Türkiye’nin yüzde yüz yerli sermayeli kara sistemleri üreten tek firması olarak biliniyor. Şirket tarafından 2008 yılında Altay tankının Dönem – 1 olarak bilinen Altay tankının tasarımı, prototiplemesi ve kalifikasyonu ile ilgili süreçte ana yüklenici olarak seçilmişti. İlk dönemde yapılan çalışmalarda üretilen tankın prototiplerinin kalifikasyon ve kabul testleri 2017 yılının şubat ayında başarıyla tamamlandı ve üretilen prototipler kabul edilerek onaylandı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından TVP olarak bilinen Teknik Veri Paketi kapsamında yaptığı inceleme ve onaylanma işlemleri devam ediyor.

Otokar Olarak Üretime Hazırız

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, teklifini yaptıkları Altay’ın seri üretimi ile ilgili bir açıklama yaptı. Görgüç, Otokar’ın 50 yıldan fazla tecrübe ve kabiliyet sahibi olduğunu, şimdiye kadar üstlendiği tüm görevlerin altından başarıyla kalktığını, Altay tankının ana yüklenicisi oldukları dönemde yatırım yaptıklarını, Ar – Ge çalışmalarının Otokar’ın savunma sanayisi sektöründeki konumunu güçlendirdiğini, Altay tankının üretimi, ihraç edilmesi ve Türkiye’nin savunma sanayisinin kuvvetlenmesi için şirket olarak hazır olduklarını, dileklerinin Altay ana muharebe tankının kısa bir süre içinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yerini alması olduğunu söyledi.

Otokar Altay tankı Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç Altay tankının üretim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!