Piyasalar ABD TÜFE Verisine Dikkat Kesildi!

Piyasalar ABD TÜFE Verisine Dikkat Kesildi!
Piyasalar ABD TÜFE Verisine Dikkat Kesildi! Tuğçe Gürel

Piyasalarda son zamanlarda gözlemlenen çöküşün sonrasında tüm dikkatleri, Amerika Birleşik Devletleri'nde bugün Türkiye saati ile 16.30 sularında açıklanması beklenen TÜFE verisine çevrildi.

Yatırımcıların hisse ve tahvil piyasalarında son zamanlarda gözlemlenen çöküşü anlama çalışmalarıyla beraber Amerika Birleşik Devletleri'nde Türkiye saati ile 16.30'da açıklanacak TÜFE verisi yakından takip edilecek.

Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanacak olan verinin öncesinde ekonomistler, gıda ve enerjiden arındırılmış olan çekirdek TÜFE'nin ocak ayı içerisinde bir sene önceye kıyasla yüzde 1.7 seviyesinde artışını öngörüyor. Bahsi geçen rakamın aralık ayı içerisinde 1.8 seviyesinde olduğu ifade edilirken, yine aynı endeksin aylık bazda yüzde 0.2 seviyesinde yükselmesi bekleniyor. 

Bu Zamana Kadar Yaşanan En Hızlı Artış İhtimali

Durumun belirtilen şekilde gerçekleşmesi halinde, göstergenin 3 aylık yıllıklandırılmış değerinin yüzde 2.3 seviyesine çıkarak, 2017 senesinin şubat ayından bu zamana kadar görülen en hızlı artışı yaşamış olacağı belirtiliyor. 

Enflasyon verisindeki beklentileri aşan herhangi bir işaretin, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası'nın sıkılaşma döngüsünü hızlandıracağına dair kaygıları fazlalaştırarak piyasaların tekrardan kızışmasına yol açabileceği ifade ediliyor. Bahsi geçen endişelerin, geçtiğimiz hafta baz alındığında iki ana Amerika Birleşik Devletleri hisse senedi göstergesini düzeltmeye soktuğu dile getiriliyor. 

Uzmanlar Görüş Belirtti

Öte yandan uzmanlar tarafından konu hakkında açıklamalar yapıldı. UBS Securities LLC ekonomisti olarak görev yapan Sam Coffin, piyasaların şu an enflasyon riskine hazırlık aşamasında göründüğünü, bundan dolayı aylık bazda enflasyon rakamına daha büyük bir tepki olabileceğini fakat gün sonunda bir rakam ile enflasyona ilişkin görüşün değişmeyeceğini bildirdi. 

ING uluslararası başekonomisti James Knightley ise notunda belirttiği görüşte, güçlü tüketici talebinin dikkate alınmasıyla birlikte, yeterli fiyat belirleme gücüne sahip olan şirketlerin daha yüksek maliyet belirledikleri fiyatlar kanalıyla geçirmelerinin olası olduğunu vurguladı. 

ABD Çalışma Bakanlığı TÜFE enflasyon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!