Portakal Diyarında Fiyatlar 80 Kuruş İle 1.2 TL Arasında!

Portakal Diyarında Fiyatlar 80 Kuruş İle 1.2 TL Arasında!
Portakal Diyarında Fiyatlar 80 Kuruş İle 1.2 TL Arasında! Tuğçe Gürel

Coğrafi işaretle tescillenmiş olan Finike portakalında bu sene içerisinde rekoltenin 230 bin ton olması bekleniyor.

Portakal diyarı olarak adlandırılan Antalya'nın Finike ilçesinde 20 gün önce başlanmış olan portakal hasadında çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Coğrafi işaretle tescillenmiş olan portakalın üretiminin yapıldığı yer olan Finike'de bu sene içerisinde yapılan rekoltenin 230 bin tona ulaşması öngörülürken, üreticiler ise daldaki portakalın kilosunu 80 kuruşla 1.2 TL arasında bir fiyatla alıcıya ulaştırıyor. 

Ağırlıklı olarak "Washington Navel" ismiyle adlandırılan portakalın ilçe genelinde günlük olarak 400 ila 500 ton hasadı yapılıyor. İlçede bulunan 24 adet tesis tarafından paketlenen portakalların yüzde 80'i iç pazara gönderilirken, yüzde 20'lik dilimi ise yurt dışında ihraç ediliyor.

Hortum Yüzünden Hasada Ara Verilmişti

Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu konu hakkında açıklamalarda bulunarak, Kasım ayının ortalarında meydana gelen hortum sebebiyle hasada ara verildiğini belirterek, hortumun yol açtığı sorunlu bölgede temizleme çalışmalarının bitmesiyle hasadın yeniden başladığını ifade etti. 

İlçe genelinde 30 bin dekar civarında narenciye bahçesinin yer aldığından bahseden Sarıçobanoğlu, Finike'nin Türkiye'deki narenciye üretiminin yüzde 8'lik dilimini tek başına karşıladığını ifade etti. Yıl içerisindeki rekoltenin 230 bin olarak öngörüldüğünü kaydeden Sarıçobanoğlu, fiyatların 80 kuruş ile 1.2 TL arasında olduğunu ve bu şekilde devam etmesi durumunda üreticiyi kurtaracağını belirtti. 

1998 senesinde Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinde yapılan bir yarışmada Finike portakalının dünyadaki en iyi portakal olarak seçildiğini aktaran Sarıçobanoğlu, Fikine'nin sahip olduğu coğrafi özelliklerin portakala ayrı bir tat verdiğini savundu. 

Coğrafi İşaretle Tescilli Tek Portakal Finike Portakalı

Finike'de üretilen portakalın coğrafi işaret ile tescillenen tek portakal olduğunu aktaran Sarıçobanoğlu, bu konudaki denetimlerin henüz gerçekleştirilmediği için portakalın halen "Finike portakalı" adı altında satıldığını iletti. 

Türkiye'deki portakal üretiminin yaklaşık olarak 1.9 ton civarında olduğundan bahseden Sarıçobanoğlu, satılan portakalların çoğunun finike portakalı olarak satıldığını ve bu durumun ilçe ekonomisine olumsuz yansıdığını belirtti. 

Portakal Diyarı Finike Portakalı Antalya Finike
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!