PTT’den Küçük Esnafa İhracat Desteği!

PTT’den Küçük Esnafa İhracat Desteği!
PTT’den Küçük Esnafa İhracat Desteği! Dilek DEMİRLER

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı esnafın e-ticaret ile ihracat yapması için gerekli çalışmaları başlattı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı esnafın e-ticaret ile ihracat yapması için gerekli çalışmaları başlattı.

Çalışmalar tamamlandığında esnaf, PTT'nin elektronik ticaret sitesindeki alanda yöresel ürünlerini tüm dünyaya satabilecek.

PTTAVM ile Esnafa İhracat İmkanı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile PTT'nın imzalayacağı protokolle, esnafın elektronik ihracat yapması sağlanacak. 2018 yılının ocak ayında imzalanması planlanan protokole göre, PTT'nin e - ticaret platformu adı verilecek olan PTTAVM içinde her esnaf için özel alan açılacak. PTT, esnafa özel indirim oranları ve komisyon belirleyecek. Ayrıca ürünler için satış, pazarlama ve reklam kampanyaları da düzenlenebilecek. Bu sayede Türkiye’nin her yerinden katılabilecek olan esnaflar diğer şehirlerde bulunan PTTAVM üyelerine ürünlerini ulaştırabilecekler.

Tüm İşlemler PTT Tarafından Yapılacak

Esnaflar ayrıca ürünlerini milli e-ihracat platformu olarak kurulmuş olan "Ready2sale.com" sitesi üzerinden de dünyanın pek çok ülkesine satabilecek. Gerçekleşecek olan ihracat sırasında tüm gerekli bürokratik işlemleri PTT yapacak. Platforma üye olan esnaflar tarafından satışı sağlanan ürünler için PTT tarafından uluslararası lojistik hizmeti sağlanacak.

Esnafa Bölgesel Eğitimler Verilecek

Esnafın e - ihracata başlaması ve bu platforma katılması amacıyla bölgesel eğitimler verilecek. Bu eğitimlerde esnafa e - ticaret ve e – ihracat dahilinde olan ürün, mağaza, satış, pazarlama, sipariş, iade, kargo, ödeme yöntemleri gibi konularda bilgilendirmelerde bulunulacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, esnafın Türkiye ekonomisinin omurgası olduğunu belirterek, esnafın içinde bulunmadığı bir ticaretin olamayacağını ifade etti. E-ticaretin, genel ticaretin önemli bir kısmını oluşturduğuna dikkat çeken Tüfenkci, esnafın bu uygulamadan mutlaka faydalanması gerektiğini belirtti.

Küçük Esnaf Bölgesel Ürünlerini Satabilecek

Bakan Bülent Tüfenkci, PTTAVM ile küçük esnafın bölgesel ürünlerini elektronik ortamda satmasına imkan sağlayacaklarını ifade ederek, esnafa belli ücretlerde destek ve kargo hizmetleri sağlayacaklarını açıkladı.  Esnafların çok iyi bir ticari tanıtım platformunda yer alacağını, Türkiye'nin 2023 yılına dair ihracat hedefleri arasında yer alan e-ticaret yolu ile esnafın da ihracat yapmasının önünün açılmış olacağını ifade etti. 

esnafın e-ticaret ile ihracat yapması elektronik ihracat e – ihracat PTTAVM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!