Reklamlara Ceza Yağmaya Devam Ediyor!

Reklamlara Ceza Yağmaya Devam Ediyor!
Reklamlara Ceza Yağmaya Devam Ediyor! Dilek DEMİRLER

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Reklam Kurulu Başkanı Ahmet Erdal ile Ankara’da bulunan TOBB’ın binasında buluştu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Reklam Kurulu Başkanı Ahmet Erdal ile Ankara’da bulunan TOBB’un binasında buluştu.

Kaçakçılıkta Yakalama Oranı Yüzde 30 Arttı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ankara’daki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Ankara’daki binasında Bakanlığa bağlı Reklam Kurulu Başkanı Ahmet Erdal ile bir araya geldi. Bülent Tüfenkci, ticaret ve ekonomi ile ilgili yapılan düzenlemelerden bahsetti ve Ahmet Erdal’dan bilgiler aldı. Tüfenkci, 2017 yılı genelinde kaçakçılık konusunda yakalama oranının 2016 yılına göre yüzde 30 oranında arttığını, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın bütçesinin 1 milyar 200 milyon lira olduğunu, kaçakçılık oranının bu bütçeden fazla olduğunu söyledi.

Sağlık ve Gıda Reklamlarına Ceza Yağıyor

Tüketicilerin ticari reklamlar aracılığıyla zarar görmesinin engellenmesi amacıyla yapılan denetim ve yaptırımların yetkilisi olan Reklam Kurulu’nda kamudan 10 kişi, Sivil Toplum Kuruluşları’ndan 9 kişi üye olarak bulunuyor. Kurul Başkanı Ahmet Erdal, 2017 yılı genelinde yapılan şikayet başvurusu sayısının 5 bin 20 olduğunu, bu sayının 3 bin 669 adedinin karara bağlandığını, başvuruların ağırlıklı olarak gıda, sağlık, kozmetik ve temizlik ürünleri ile ilgili olduğunu, geçen yıl durdurma kararı verilen reklam sayısının 614 olduğunu, 182 reklama da idari para cezası uygulandığını söyledi.

3.609 Başvuru Karara Bağlandı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı olan Reklam Kurulu’nun Başkanı Ahmet Erdal, tüketiciyi yanıltan ve endişe yayan reklamlar ile ilgili olarak yapılan şikayet başvurularının yüzde 60’lık kısmının kurumlardan, yüzde 34’lük kısmının tüketicilerden, yüzde 5’lik kısmının da rakip firmalardan geldiğini, toplam başvuruların 3.609’unun karara bağlanarak ceza kesilmesi gerekli görülenlere cezalarının kesildiğini de sözlerine ekledi. 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Reklam Kurulu durdurma kararı verilen reklam Reklam Kurulu’nun Başkanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!