Sanayi Üretimi Ekonomistlerin Beklentilerini Aştı

Sanayi Üretimi Ekonomistlerin Beklentilerini Aştı
Sanayi Üretimi Ekonomistlerin Beklentilerini Aştı Tuğçe Gürel

TÜİK'ten elde edilen bilgiler doğrultusunda, Türkiye'de sanayi üretiminin aralık ayı içerisinde beklentilerin üstüne çıkarak aylık bazda yüzde 0.9, senelik bazda yüzde 8.7 arttığı bildirildi.

Büyüme verisinin öncü göstergelerinden biri olan kabul edilen sanayi üretiminin 2017 senesinin aralık ayı içerisinde güçlü bir performans sergilediği ifade edildi. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan rapor doğrultusunda Türkiye'nin sanayi üretiminin aylık bazda yüzde 0.9 artış gösterdiği belirtildi. Ortaya çıkan bu artışların ise ekonomistlerin beklentilerinden yüksek olduğu belirtildi. 

Veriler Beklentileri Aştı

Beklentilerin aylık bazda yüzde 0.5 ve senelik bazda yüzde 6.8 artış olduğu sanayi üretiminin aralık ayı içerisinde aylık bazda yüzde 0.9 ve senelik bazda ise yüzde 8.7 seviyesinde arttığı bildirildi. 

Önceki ayın verisi yüzde 0.3 seviyesinden yüzde 0.2 seviyesine revize edilirken, takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörlerine göz atıldığında, 2017 senesinin aralık ayı içerisinde madencilik ve taşocakçılığı sektörünün endeksinin bir önceki senenin aynı ayına oranla yüzde 14 seviyesinde, imalat sektörünün endeksinin yüzde 8.9 seviyesinde, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörünün endeksinin ise yüzde 5.7 eviyesinde arttığı ifade edildi. 

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörlerine göz atıldığında ise, yine aynı dönemler baz alındığında madencilik ve taşocakçılığı sektörünün endeksinin yüzde 2.6 seviyesinde ve imalat sanayi sektörünün endeksinin yüzde 1.2 seviyesinde artış yaşadığı ifade edilirken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörünün endeksinin ise yüzde 1.1 seviyesinde azaldığı belirtildi. 

Sanayi Üretimi Bir Önceki Senenin Dördüncü Çeyreğine Oranla Arttı

Öte yandan 2017 senesinin dördüncü çeyreği baz alındığında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin bir önceki senenin aynı çeyreğine kıyasla yüzde 7.8 seviyesinde artış gösterdiği bildirildi. Bir önceki çeyreğe oranla mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretiminin ise yüzde 1.7 seviyesinde arttığı ifade edildi. 

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Takvim Türkiye sanayi üretimi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!