Sarma Sigara Satanlar ve Bulunduranlar Hakkında Şok Karar!

Sarma Sigara Satanlar ve Bulunduranlar Hakkında Şok Karar!
Sarma Sigara Satanlar ve Bulunduranlar Hakkında Şok Karar! Dilek DEMİRLER

Kaçak tütün mamulleri ile mücadele çerçevesinde yetki belgesi olmayan satan ve bulunduran kişilere hapis cezası verilmesi gündem haberleri arasında bulunuyor.

Kaçak tütün mamulleri ile mücadele çerçevesinde yetki belgesi olmayan satan ve bulunduran kişilere hapis cezası verilmesi gününü ekonomi haberleri arasında bulunuyor.

3 Yıldan 6 Yıla Kadar Hapis Cezası

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden ve kamuoyunda “torba yasa” olarak bilinen Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı kapsamında yer alan 56 – 83 sayılı maddeler oy birliği ile kabul edildi. Kanun tasarısındaki yeni düzenlemeler kaçak tütün ile mücadeleyi amaçlıyor.

Yapılan yeni düzenlemeye göre yetki belgesi sahibi olmayan ya da gerekli bildirimlerde bulunmayan, sarma sigara satışı yapan, bulunduran ve naklini gerçekleştiren kişilere 3 yıl ile 6 yıl arasında hapis cezası verilecek.

Bu Ürünleri Taşıyanlar da Aynı Cezayı Alacak

TBMM Genel Kurulu’nca kabul edilen yeni yasa tasarısında yer alan düzenlemeye göre, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan alınmış yetki belgesi olmayan, gereken yerlere bildirim yapmayan tütün ticareti ile uğraşan kişiler, sarma sigara olarak bilinen makaron, yaprak sigara kağıdının kıyılmış tütün, parça halinde tütün ve diğer herhangi bir madde doldurmuş şekilde satışını yapan kişiler, satış amacıyla bulunduran ve naklini sağlayan kişiler için 3 yıldan başlamak suretiyle 6 yıla kadar hapis cezası verilecek.

İzinli İşletmeler Sadece İhracat Yapabilecek

Yeni yasa tasarısında kabul edildiği üzere belirtilen tütün mamulleri ithalat ihtiyaçları doğrultusundaki üretimi bundan böyle sadece Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan izni olan işletmeler tarafından yapılacak. Bu ürünleri üreten tesisler ürünleri sadece ihraç edebilecek. Bu işletmelere verilen izinlerde ilgili kurum tarafından gözetilecek öncelikli şart ise tütünlerin işlenmesinin Türkiye’de yapılması olacak. Üretilen tütün mamullerinin ihracat haricinde bir amaçla kullanılmasının önüne geçilmek için gerekli tedvirler alınacak.  

kaçak tütün ile mücadele sarma sigara tütün mamulleri ithalat tütün mamulleri ihracat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!