Şirket Kurma İşlemleri Tek Adıma Düşürülecek!

Şirket Kurma İşlemleri Tek Adıma Düşürülecek!
Şirket Kurma İşlemleri Tek Adıma Düşürülecek! Dilek DEMİRLER

Yatırımların geliştirilmesi amacıyla hazırlanan reform paketinde şirket kuracak olanlar için büyük kolaylıklar yer alacak.

Yatırımların geliştirilmesi amacıyla hazırlanan reform paketinde şirket kuracak olanlar için büyük kolaylıklar yer alacak.

Şirket Açmak Artık Kolaylaşıyor

Yatırım ortamının geliştirilmesi ve iyileştirilmesi hedefiyle hazırlanan yeni reform paketinde yeni şirket kurulumları ile ilgili düzenlemeler de yer alıyor. Reform paketinin hayata geçirilmesinin ardından artık şirket kurmak isteyenler kapı kapı dolaşarak pek çok işlem yaptırmak zorunda kalmayacak. Yeni dönemde şu anda 7 adım olan şirket kurma işlemleri tek adıma düşürülecek.

İşlemler Tek Elden Halledilecek

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmelerine başlanan yatırımların geliştirilmesi ve iyileştirilmesi hakkındaki reform paketi şirket kurma aşamalarının 7 adımdan tek aşamaya indirilmesini de kapsıyor. Reform paketi kapsamından Türk Ticaret Kanunu’nda değişiklik yapılacak ve şirket kuruluşu için gereken imza beyanı, imza tasdiki, ticaret unvanı beyanı, SGK kaydı ve defter açılış onayları işlemleri ticaret sicil müdürlükleri tarafından yapılarak tek elden halledilmiş olacak.

Ticaret Sicil Müdürüne Yazılı Beyan Yeterli Olacak

Şu an uygulanan mevzuata göre şirket kurmak isteyen bir kişi şirkette kullanılacak olan unvanı ve bunun altında bulunması gereken imza için önce noterden onay alıyor, daha sonra ticaret sicil müdürlüğüne teslim ediyor. Reform paketi ile yapılacak olan yeni düzenlemede bu zorunluluk ortadan kaldırılıyor. Şirket kurmak isteyen kişi ticaret sicil müdürüne ya da müdür yardımcısına yazılı olarak beyanda bulunacak. Şirketi açacak olan kişi tüzel kişi unvanına sahip ise bu beyanda kendi imzasının yanı sıra imza yetkisinin verileceği kişilerin imzası da beyan edilecek.

Limited Şirketlerine Büyük Kolaylık Getirilecek

Yeni düzenlemeye göre anonim şirketleri ve limited şirketleri tarafından fiziki ortamda tutulacak olan defterlerin onay işlemleri sadece ticaret sicil müdürleri tarafından yapılacak. Bu işlemde de noterler devreden çıkartılıyor. Limited şirketi kurmanın kolaylaştırılmasına dair bu uygulamada esas sermayenin yüzde 25’lik kısmının ödenmesi ile ilgili koşul da kaldırılacak. Esas sermaye bedelleri kuruluş tarihinden başlamak üzere 24 ay içinde ödenebilecek.

reform paketi şirket kurmak şirket kuruluşu imza yetkisinin verileceği kişiler Limited şirketi kurma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!