Sonuçlar Açıklandı! Dünyanın En Değerli Markası Hangisi?

Sonuçlar Açıklandı! Dünyanın En Değerli Markası Hangisi?
Sonuçlar Açıklandı! Dünyanın En Değerli Markası Hangisi? Dilek DEMİRLER

Amerikalı Amazon firması 151 milyar dolar tutarındaki değeri ile dünyanın en değerli markası oldu.

Amerikalı Amazon firması 151 milyar dolar tutarındaki değeri ile dünyanın en değerli markası oldu.

Amazon Dünyanın En Değerli Markası Oldu

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşlarından olan Brand Finance adlı firma tarafından hazırlanan Dünyanın En Değerli 500 Markası – Global 500 2018 adlı çalışmada sona gelindi. bahsi geçen çalışmanın sonuçlarından elde edilen bilgilere göre 2017 yılında marka değeri olarak 106.4 milyar dolarlık rakamla üçüncü sırada yer alan Amerika’nın dev firmalarından Amazon, 2018 yılında birinci oldu. Amazon’un marka değeri 2018 yılında 150 milyar 811 milyon dolara yükseldi. Amazon, dünya genelinde pek çok dev firmayı geride bırakarak marka değeri olarak ilk sıraya yerleşti.

Apple İkinci Google Üçüncü Oldu

2017 yılında aynı konuda yapılan listede Apple markası 107 milyar dolarlık marka değeri ile ikinci sırada yer almıştı. Apple 2018 yılında ikincilikteki yerini korudu ve marka değerine yüzde 36.6 oranında artırarak 146.3 milyar dolara yükseltti.

2017 yılının en değerli markası olan Google bu yıl üçüncülüğe geriledi. Google’in 2018 yılında değerini geçen yıla göre12 milyar dolar daha artırarak 121 milyar dolara ulaşmayı başardı, ancak iki basamak geriledi ve dünyanın en değerli üçüncü markası oldu.

Dünyanın En Çok Değer Kaybeden Şirketi Şaşırttı

Dün yanın en değerli 500 markasının yer aldığı listede marka değerini en fazla oranda artıran şirket Çinli içecek şirketi Wuliangye oldu. Marka değeri en çok düşen şirket ise yüzde 43 değer kaybı ile Japon teknoloji devi Toshiba oldu.

Listede yer alan Amerikan firmalarının toplam marka değerlerinin 2.5 trilyon dolar civarında olduğu dikkat çekti. Listedeki şirketlerin yüzde 44’lük kısmı ABD’li şirketlerden oluşuyor. Global 500 2018 listesinde 190 adet Amerikan markası bulunuyor.

Listenin en son sırasında yer alan şirketin markasının değeri 3.7 milyar civarında olurken, sıralamada hiç Türk markasının bulunmaması da dikkatlerden kaçmadı.

dünyanın en değerli markası Amazon’un marka değeri 2017 yılının en değerli markası Marka değeri en çok düşen şirket
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!