Taksimetre Ücretlerinde Değişiklik!

Taksimetre Ücretlerinde Değişiklik!
Taksimetre Ücretlerinde Değişiklik! Dilek DEMİRLER

Damgalama ve muayene ücretlerinde değişikliğe gidildi. Buna göre ölçü ve ölçü aletlerinden alınacak olan ek ücretlerden, birçok sektör etkilenecek.

Damgalama ve muayene ücretlerinde değişikliğe gidildi. Buna göre ölçü ve ölçü aletlerinden alınacak olan ek ücretlerden, birçok sektör etkilenecek olması günün ekonomi haberleri arasında yer aldı. 

Yönetmelikte Değişiklik Yapıldı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, yeni bir yönetmelik hazırladı. Ölçü ve Ölçü Aletlerinden Alınacak Muayene ve Damgalama Ücret Yönetmeliği’nde yeni bir değişiklik meydana geldi. Yapılan değişikliğe dair çıkarılan yeni kanun, bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yürürlüğe giren yeni yönetmelik incelendiğinde, uzunluk ölçüleri için damgalama ve muayene ücretlerinin 47 kuruş; hacim ölçüleri için damgalama ve muayene ücretlerinin de 85 kuruş ve 31.9 lira arasında yer almasına karar verildi. Şişelere uygulanacak damgalama ve muayene ücretlerinde de kalıp başına 474.5 lira alınacak.

Tartı Aletlerinde de Ücretlendirmeler Değişti

Otomatik aletler dışındaki tartı aletlerinde de damgalama ve muayene ücretleri değişiklik gösterdi. Manuel aletlerde damgalama ücretleri 212.2 liraya yükseltildi, otomatik tarı aletlerinin damgalama ücretlerinin 207.3 ve 345.5 lira arasında olmasına karar verildi.

Aks kantarı gibi tartı aletlerinde muayene ve damgalama ücreti 232.3 lira iken, yük vagonları ve sarnıçlı vagonlarda 14.8 lira ücret alınması uygun görüldü. Gaz sayaçları da sınıfına göre ücretlendirmelerde değişiklik gösteriyor. 8.1 ile 65.8 lira arasında değişiklik gösteren gaz sayaçlarını, su sayaçları takip ediyor. Su sayaçlarında da anma debisine göre 1.5 lira ile 9 lira arasında ek ücret alınması uygun görüldü.

Taksimetre Muayene Ücretleri

Taksimetreler de muayene ücretleri değişiklik gösteren ölçü birimleri arasında yer alıyor. Taksimetreler için damgalama ve muayene ücretleri 55.3 liraya yükseltildi. Naklimetrelerde de ücretler 16.9 liraya yükseldi. 

Damgalama ve muayene ücretleri Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı muayene ücretleri Taksimetrelerde muayene ücretleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!