Tarım Sektörüne Traktör Desteği Geliyor!

Tarım Sektörüne Traktör Desteği Geliyor!
Tarım Sektörüne Traktör Desteği Geliyor! Dilek DEMİRLER

Tarım sektöründe enerji verimliliğini artırmak için mevcut olan biçerdöver ve traktör filosunun değiştirilmesi ile ilgili destek sistemi devreye sokulacak.

Tarım sektöründe enerji verimliliğini artırmak için mevcut olan biçerdöver ve traktör filosunun değiştirilmesi ile ilgili destek sistemi devreye sokulacak.

Enerji Verimliliğinin Artırılması Amaçlanıyor

Tarım alanında enerji verimliliğin artırılması amaçlanarak çiftçilerin sahip oldukları traktör ve biçerdöverleri yenileri ile değiştirebilmeleri ve filolarını genişletebilmeleri için devlet tarafından bir destek sistemi geliştirileceği açıklandı.

Devlet tarafından tarım sektöründe enerji verimliliğinin artırılması için yeni bir eylem planı üzerinde çalışılıyor. Bu çalışmalardan biri de “Traktörlerin ve Biçerdöverlerin Enerji Verimlileri ile Yenilenmesinin Özendirilmesi” olarak açıklandı.

Projenin Sorumlusu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Olacak

Bu projenin sorumlusu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak belirlenirken, proje kapsamında Maliye Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da bulunuyor.

Bahsi geçen proje dahilinde çiftçilerin sahip oldukları traktörleri ve biçerdöverleri yenilemeleri amacıyla ve filolarını genişletebilmelerinin sağlanması için bir dizi çalışma yapıldı. Bu çalışmalar kapsamında tarım sektöründe faaliyet gösterenler traktör ve biçerdöver filolarında bulunan araçları daha verimlileri ile değiştirebilecek. Bu değişim için ilgili Bakanlıklar tarafından bir destek sistemi belirlenecek ve mevzuat oluşturulacak.

Araçlara Yaş Sınırı Getirilecek

Oluşturulacak olan destek siteminin içinde devletten faiz desteği, hurda teşviki gibi destekler yer alacak. Bu desteklerin yapılandırılması ile ilgili çalışmalar yapılacak. Traktörler için 20 yaş ve üzerinde olma, biçerdöverler için de 10 yaş ve üzerinde olma şartı getirilerek daha yeni ve verimli olan modellerle değiştirilebilme imkanı tanınacak.

Ayrıca tarım alanında çalışanlar ortak traktör kullanıma teşvik edilecek. Bu sayede enerji verimliliğinin etkisinin artması sağlanmış olacak.

Çalışmalar 2020 Yılında Sona Erecek 

Bu proje için Bakanlıklar tarafından yapılacak çalışmalarda desteklerdeki etki analizlerinin yapılması, destek mekanizmasına ait tasarımların yapılması, değişimi sağlanacak olan biçerdöver ve traktör sayısının belirlenmesi olacak.

Proje kapsamında oluşturulan takvime göre 2018 yılında destek mekanizması ve etki analizleri ile ilgili çalışmalar yapılacak. 2019 yılında ve 2020 yılında bütün çalışmalar bitirilmiş ve desteklerin verilmesine geçilmiş olacak. 

traktör filosu biçerdöverler Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı devletten faiz desteği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!