TİSK’ten Asgari Ücret Açıklaması Geldi!

TİSK’ten Asgari Ücret Açıklaması Geldi!
TİSK’ten Asgari Ücret Açıklaması Geldi! Dilek DEMİRLER

2018 yılında asgari ücretin ne kadar olacağının tespiti için yapılan toplantıların bugün üçüncüsü gerçekleştirilecek.

2018 yılında asgari ücretin ne kadar olacağının tespiti için yapılan toplantıların bugün üçüncüsü gerçekleştirilecek. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren asgari ücret ne kadar olacağı konusu ile ilgili detaylar gelmeye başladı.

Türk – İş’in Teklifine TİSK’ten Cevap Geldi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başkanlığında yürütülen asgari ücret görüşmelerinin yine aralık ayı içinde yapılan ikinci toplantısında işçi kesiminin temsilcisi olan Türk – İş sendikası teklifini sunmuştu. Türk – İş tarafından sunulan 1.893 liralık asgari ücreti teklifine bugünkü toplantıda işverenleri temsil eden sendika olan TİSK’ten cevap geldi.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), asgari ücret komisyonunun üçüncü toplantısında yaptığı açıklamada Türk – İş’in teklifi ile ilgili değerlendirmede bulundu ve bu rakamın ülkemizin gerçeklerine uygun bir rakam olmadığını belirtti.

Teklif Türkiye’nin Gerçeklerine Uygun Değil

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, toplantıda yaptığı değerlendirmede çalışan başına devlet tarafından ödenene 100 liralık işveren desteğinin sona ermesi ile birlikte maliyetlerin zaten yüzde 6 oranında arttığını, Türk – İş tarafından sunulan asgari ücret ile ilgili rakamın Türkiye’nin gerçeklerine uymadığını söyledi.

6 milyon çalışanı ilgilendiren ücretin tespiti için oluşturulan Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün üçüncü kez toplanıyor. 2018 yılında işçilere ödenecek olan asgari ücretin tespiti için hükümeti temsilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı komisyonda yer alırken, işçi ve işveren kesimlerinin temsilcileri de komisyonda bulunuyor.

TÜİK Bir İşçinin Geçinmesi için 1.893 Lira Gerekli Demişti

TİSK’in bugünkü toplantıda Türk – İş’in sunduğu 1.893 liralık teklife karşılık kendi teklifini sunması bekleniyor. TİSK daha önce beyan ettiği fikrinde asgari ücretin 6 aylık bölümler halinde ayrı ayrı belirlenmesini istediğini bildirmişti. TÜİK olarak bilinen Türkiye İstatistik Kurumu bir işçinin geçinmesi için yeterli olacak tutarın 1.893 lira olması gerektiğini açıklamış, Türk – İş de talep ettiği bu rakamı TÜİK’in verilerini baz alarak sunduğunu belirtmişti. 

2018 yılında asgari ücret Türk – İş TİSK TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!