Toyota Artık Dizel Araç Satmayacağını Açıkladı!

Toyota Artık Dizel Araç Satmayacağını Açıkladı!
Toyota Artık Dizel Araç Satmayacağını Açıkladı! Dilek DEMİRLER

Dünya genelinde en çok otomobil satan ikinci marka olan Toyota, İtalya ile ilgili çok önemli bir karar aldı.

Dünya genelinde en çok otomobil satan ikinci marka olan Toyota, İtalya ile ilgili çok önemli bir karar aldı.

Dünyada en çok otomobil satışı yapan marka olarak bilinen Toyota, İtalya’da bundan böyle dizel otomobil satmayacağını açıkladı. İtalya, Avrupa ülkeleri arasında dizel pazarında en güçlü olan ülkelerden biri olarak biliniyor. Toyota, İtalya’da 90 bin adet otomobil satışı yapıyor.

Hibrit Araçlara Yönlendirme Politikası Uygulanıyor

İtalya’da yıllık olarak 90 bin adet otomobil satışı sağlayan Toyota tarafından yapılan açıklamada artık bu ülkede dizel araç satılmayacağı bildirildi. Toyota’nın bu kararının sebebi hibrit yakıtlı otomobillere yönelme ile ilgili strateji doğrultusunda alındığı ve artık İtalya’da Toyota tarafından dizel otomobil satılmayacağı açıklandı.

Hibrit Araç SAtışları Arttı

Avrupa ülkeleri baz alındığında İtalya, dizel araçlar konusunda en kuvvetli ülkeler arasında yer alıyor. İtalya haricindeki Avrupa ülkeleri genelinde dizel araç satışlarında artış görülürken, pazardaki pay da 2016 yılına göre; 2017 yılında yüzde 6.2 oranında artış göstererek yüzde 56.7’ye yükseldi. İtalya’daki benzinli araçların satışının pazardaki payı yüzde 31.6 oranında, hibrit araçların satışının pazardaki payı yüzde 71 oranında arttı ve yüzde 3.4 seviyelerinde oldu.

Auris ve Rav4 Modellerinde Dizel Satışı Olmayacak

Toyota tarafından İtalya’da satışta olan Auris ve Rav4 modellerinin artık sadece hibrit araç modelleri satılacak. Aygo adlı modeli benzinli olarak, C – HR ve Yaris modelleri de hibrit ve benzinli olarak satışı sağlanacak. Toyota Prius adlı modelinin de geçmiş tarihlerde olduğu gibi sadece hibrit olanı otomobil alıcıları ile buluşturulacak.

Toyota’dan İtalya’da Büyük Teşvik

Toyota aldığı karara göre ayrıca İtalya’daki dizel araçlarını verip, yerine hibrit araç satın almak isteyenlere de bir fırsat tanınıyor. Toyota bu kişilere 7 bin euroya kadar teşvik sağlıyor. Japon firması Toyota’nın 2017 yılında dizel araç satışlarındaki payının toplam gelirine oranlandığında yüzde 6 olduğu açıklanmıştı. İtalya’da dizel araç satılmayacak olmasından doğacak olan bu zararın hibrit araçlardan karşılanması planlanıyor. 

Toyota otomobil satışı benzinli araçların satışı hibrit araç modelleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!