Tüketici Teknolojileri Pazarı Pozitif Seyir İzliyor!

Tüketici Teknolojileri Pazarı Pozitif Seyir İzliyor!
Tüketici Teknolojileri Pazarı Pozitif Seyir İzliyor! Pınar Çürük

GfK TEMAX Türkiye 2017 üçüncü çeyrek verileri açıklandı.Görüntüleme sektörünün cirosu düştü, büyük beyaz eşya değişmedi.

Veriler açıklandı. Görüntüleme sektörünün cirosu düştü, büyük beyaz eşya değişmedi.

Araştırma şirketi GfK tarafından açıklanan GfK TEMAX Türkiye 2017 üçüncü çeyrek verileri incelendiği zaman  ÖTV uygulamasının geçerli olduğu son çeyrek dönem olması sebebi ile beyaz eşyaların yüksek fiyatlardan satılması, akıllı telefon kategorisinde meydana gelen büyüme ve televizyonların organize perakendedeki satışlarının artmasının pazara olumlu yönde yansıdığını gösterdi.

Açıklanan verilere göre, söz konusu pazarın 2017 yılının 3. çeyrek döneminde geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslama yapıldığı zaman yüzde 19,4 oranında artış meydana geldi ve bu artış ile elde edilen ciro değeri 14,9 milyar lira oldu. Söz konusu dönemde büyümeye en fazla destek çift haneli oranlar ile büyük beyaz eşya, telekom ve tüketici elektroniğinden geldi. Geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslama yapıldığı zaman ise ciro bazında düşüş gösteren tek sektör görüntüleme sektörü olarak açıklandı.

Telekom sektörü 2017'nin 3. çeyrek döneminde geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığı zaman 23,8 katlık artış gösterdi ve bu artış ile de cirosu 5,9 milyar liraya çıktı. Akıllık telefonların toplam sektör büyümesi üzerindeki etkisine paralel olarak akıllı saatler ve diğer tüm ürün gruplarının çift haneli cirosal büyümeleri sektörü pozitif yönde etki etti.

Büyük beyaz eşya sektörünün ise aynı dönemdeki cirosu 4,8 milyar lira değerinde oldu. En yüksek ciro elde eden büyük beyaz eşya sektörü oldu ve geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslama yapıldığı zaman yüzde 21,6 oranında büyüme gösterdi. Küçük ev aletleri incelendiği zaman ise aynı dönemlerin kıyaslama yapıldığı zaman yüzde 9,1 oranında artış meydana geldi. Bu artış ile birlikte 1,1 milyar lira değerinde ciro elde etti. Ciro bazında inceleme yapıldığı zaman ise ilk sırada sıcak içecek hazırlama makineleri, sonrasında tost makineler, sonrasında ise sırası ile elektrik süpürgeleri, ütü, saç kurutucular, narenciye, kayı meyve sıkacakları, saç şekillendiriciler, gıda hazırlama ve saç-sakal kesiciler yer aldı.

Tüketici elektroniği sektöründe ise durum şu şekilde gerçekleşti; Büyüme yüzde 19,1 oranında, elde edilen ciro ise 1,6 milyar lira değerinde. 

GfK TEMAX Telekom sektörü beyaz eşya sektörü Tüketici elektroniği sektörü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!