Türk Akımı Projesi’ne Vergi Kolaylığı Resmi Gazete’de!

Türk Akımı Projesi’ne Vergi Kolaylığı Resmi Gazete’de!
Türk Akımı Projesi’ne Vergi Kolaylığı Resmi Gazete’de! Dilek DEMİRLER

Türk Akımı doğalgaz hattı projesinin Karadeniz’de bulunan sınırlı ekonomik bölgelerde ve kıta sahanlıklarında faaliyette olan deniz bölümü firmasının faaliyetleri vergiden muaf ola

Türk Akımı doğalgaz hattı projesinin Karadeniz’de bulunan sınırlı ekonomik bölgelerde ve kıta sahanlıklarında faaliyette olan deniz bölümü firmasının faaliyetleri vergiden muaf olacak.

İlgili Tebliğ Resmi Gazete’de Yayımlandı

Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın TürkAkım Gaz Boru Hattı Projesi Genel Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğe göre Türk Akımı doğalgaz boru hattı kapsamında vergisel bir kolaylık getirildi. Buna göre Karadeniz’deki ekonomisi sınırlı olan bazı bölgelerde ve kıta sahanlıklarındaki bölgelerde bulunan ve faaliyetlerine devam eden deniz şirketleri vergiye tabi olmayacak.

Mühendislik Hizmetleri KDV’den Muaf Olacak

Tebliğden öğrenildiğine göre Türk Akımı projesinde Türk tarafı proje kapsamındaki deniz bölümü firmasının inşaat öncesi hizmetleri, mühendislik danışmanlık hizmetleri, tasarım hizmetleri, ön tasarım hizmetleri de içinde olmak kaydıyla hukuk, danışmanlık, muhasebe, mühendislik hizmetleri KDV’den muaf olacak.

Gümrük Vergisi Muafiyeti de Getirildi

Kara bölümü 1 dahil olmayacak şekilde Türk Akımı Gaz Hattı projesinin süregelen sürecinde gereken taşıma araçları, gemiler, teknik tesisler, borular, teknik kaynaklar, diğer malzemeler, teçhizat, yedek parçalar, bileşenler de KDV ve gümrük vergisinden muaf tutulacak. Gümrük vergisi muafiyeti projedeki Rus tarafının bu konudaki mevzuatı hazır hale getirmesinden sonra uygulamaya alınacak.

Onarım İşlerine Stopaj ve Gelir Vergisi Ödenmeyecek

Kara bölümü şirketi 2 ve deniz bölümü şirketi Türk Akımı adlı projenin uygulanması için edinilen veya oluşturulan mülkler açısından emlak vergisi ve diğer bu gibi vergilerden de muaf olacak. Kara bölümü şirketi 1 hariç olmak üzere proje kapsamındaki inşaat işleri, onarım işleri ile ilgili ödemelerde kurumlar stopaj vergisi ve gelir vergisi ödenmeyecek.

Türk Akımı boru hattı sayesinde Rusya’daki doğalgaz Türkiye’ye; buradan da Avrupa ülkelerine taşınacak. İki hattan oluşacak olan projedeki hatlardan her biri 15.75 milyar metreküp kapasiteye sahip olacak.  

Türk Akımı doğalgaz hattı TürkAkım Gaz Boru Hattı Projesi Ge mühendislik danışmanlık hizmetleri kurumlar stopaj vergisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!