Türk Eximbank’tan Müteahhitlere Destek!

Türk Eximbank’tan Müteahhitlere Destek!
Türk Eximbank’tan Müteahhitlere Destek! Dilek DEMİRLER

Türk Eximbank, 2018 yılından itibaren müteahhitlerin yurtdışı projeleri ile ilgili maliyeti düşük olan teminat mektubu verecek.

Türk Eximbank, 2018 yılından itibaren müteahhitlerin yurtdışı projeleri ile ilgili maliyeti düşük olan teminat mektubu verecek.

Müteahhitlere Teminat Mektubu Vereceğiz

Türk Eximbank yurtdışında proje üreten müteahhitlere 2018 yılından itibaren geçerli olmak üzere düşük maliyetli teminat mektubu vereceğini açıkladı. Konuyla ilgili açıklama yapan Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, gerekli bilgilendirmeleri yaptı.

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, müteahhitlere banka tarafından 2018 yılından itibaren verilmeye başlanacak olan teminat mektuplarının maliyetinin düşük olacağını, Türkiye’ye yurtdışından döviz getirmeye yönelik faaliyetleri olan müteahhitlik firmalarını alıcı olan ülkeleri kredilendirme yöntemiyle desteklediklerini söyleyerek, 2018 yılından itibaren geçerli olmak kaydıyla bu firmalara teminat mektubu verme konusunda önemli adımlar atacaklarını açıkladı.

İhracata Alıcı Ülke Kredileri ile Destek Veriyoruz

Adnan Yıldırım yaptığı açıklamasında dünya genelindeki ilk 250 müteahhitlik firması arasında adı bulunan 46 Türk müteahhitlik firmasının olduğunu, bu firmaların küresel anlamda ses getiren projeler sürdürdüklerini, yürütülen projelerin Türkiye’nin ihracatı için önem taşıdığını, Ekonomi Bakanlığı tarafından bu firmalara ve projelere özel destekler ile ilgili çalışmaların olduğunu, Türk Eximbank olarak kendilerinin de hem bu firmaları, hem de ülkemizin ihracatını desteklemek için diğer ülkeleri ilgilendiren alıcı kredisi imkanları sunduklarını, ayrıca projelere ülke kredileri ile de destek sağladıklarını, projelere dahil olma, avans alma, projenin devamında ve sonrasında ödeme aşamaları ilke ilgili süreçte gerekli teminat mektuplarının da verilmesi hakkındaki çalışmalarının da 2018 yılından itibaren başlayacağını söyledi.

Kar Amacı Gütmeyeceğiz

Yurtdışı için proje üreten müteahhitlik firmalarının teminat mektuplarını, önceleri bankalardan çok daha yüksek maliyetlerle aldıklarını, ancak Türk Eximbank’ın diğer tüm işlerinde olduğu gibi firmalara ekonomik destek vermek adına yine kar amacı gütmeyeceğini, bu yüzden de bu mektupları çok düşük maliyetlere vereceğini, herhangi bir portföy sınırlaması yapmayacaklarını, firmalardan gelen taleplere bağlı olmak üzere hepsini değerlendirmeye alacaklarını da ifade etti. 

müteahhitlik firmalarının teminat mektupları Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım düşük maliyetli teminat mektubu Türk Eximbank
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!