Türk Müteahhitler Körfez Ülkelerine Yapılan Yatırımlarla Zirveyi Zorluyor!

Türk Müteahhitler Körfez Ülkelerine Yapılan Yatırımlarla Zirveyi Zorluyor!
Türk Müteahhitler Körfez Ülkelerine Yapılan Yatırımlarla Zirveyi Zorluyor! Tuğçe Gürel

Türk Müteahhitler, Körfez ülkelerinde gerçekleştirdikleri yatırımlarla Dünyanın en büyük 250 Uluslararası Müteahhiti listesinde ikinciliği alırken, toplam yatırımlar 51.3 milyar dolara ulaştı.

Ortadoğu'da süregelen savaşlar ve Arap ülkeleriyle ikili ilişkilerdeki gerilimlere rağmen Körfez ülkeleriyle ticaretlerine devam eden Türkiye, müteahhitlik yatırımları çerçevesinde zirvesini koruyor. Türk Müteahhitlerinin, 2002 ila 2017 seneleri arasında Körfez ülkeleriyle toplam 51.3 milyar dolar değerinde proje üstlendiği belirtildi. 

Dünyanın en büyük 250 Uluslararası Müteahhiti listesinin içerisine 46 firma ile giriş yapan Türkiye, Çinden sonra ikincilik statüsüne gelerek zirveyi zorlamaya başladı. Türk Müteahhitlerin bölge genelinde 2016 senesinde üstlenmiş olduğu projelerin miktarlarının ise toplam olarak 9.7 milyar dolar civarında olduğu ifade edildi.

Katar'ın Çalışmaları Yüzde 18.8 Oranını Tek Başına Karşıladı

Türkiye'deki firmaların proje aldıkları ülkelerin arasında ise İran, Irak, Rusya ve Türkmenistan yer alırken, Körfez ülkeleri içerisinde ise ilk sırayı Katar aldı. 2016 senesi içerisinde Katar'ın toplam 2.4 milyar dolar proje ile yurt dışındaki müteahhitlik çalışmalarının yüzde 18.8 oranını karşıladığı belirtildi.

2017 senesi içerisindeki yatırımlarını zirveye yükselten müteahhitlik firmalarının, senenin ilk çeyreği baz alındığında 14 milyar dolarlık toplam da 128 proje aldıkları ifade edildi. Bu projelerin 4.4 milyar dolarının Doha metrosundan oluştuğu, geri kalanının ise ulaşım, konaklama ve altyapı projelerinden oluştuğu belirtildi. 

Suudi Arabistan'da Gayrimenkul Projelerine İmza Atıldı

Türk firmalarının Suudi Arabistan üzerinde de gayrimenkul projelerine odaklandığı belirtilirken, çok sayıda Türk firmasının  Bahreyn'de konut projesi aldığı ifade edildi. Bahreyn'in ve BAE'nin Türk firmalarının yurt dışındaki müteahhitlik çalışmarının payları sırası ile yüzde 6.8 oranında, yüzde 6.2 oranında ve yüzde 5 oranında olduğu vurgulanırken, bu kapsamda Suudi Arabistan'ın, Bahreyn'in ve BAE'nin toplam payları yüzde 18 oranına ulaşmış oldu. 

Öte yandan Körfez krizinin yükselmesiyle birlikte Katar'a ambargo kararı alan ülkeler içerisinde de Türk müteahhitlik firmalarının milyar dolarlık değerlerde projeleri üstlendiği belirtildi. 

Ortadoğu Arap Ülkeleri Türk Müteahhitlik Firmaları Katar Türkiye Körfez
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!