Türkiye İlk Yerli Metro İhracatını Gerçekleştiriyor!

Türkiye İlk Yerli Metro İhracatını Gerçekleştiriyor!
Türkiye İlk Yerli Metro İhracatını Gerçekleştiriyor! Tuğçe Gürel

İlk ihracatlarını elektrikli otobüs ile gerçekleştiren firma, 2018 senesi içerisinde yapacağı ilk yerli metro ihracatı için hazırlanıyor.

Bozankaya Otomotiv Makina İmalat İthalat ve İhracat Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay açıklamalarda bulunarak, şirketlerinin büyümedeki süreçlerinden ve ihracat hedeflerinden bahsetti.

Almanya'da 1989 senesinde şehirler içi toplu taşımada yatırımlar ve işletme maliyetlerine yönelik ideal çözümlerin sunulmasını amaçlayan bir Ar-Ge şirketi olarak kurulduklarına değinen Günay, şimdiye kadar elde ettikleri bilgileri ve birikimleri 2003 senesinde Türkiye'ye aktararak, daha güçlü bir marka durumunda olduklarını ifade etti. 

Enerji tasarrufu sağlayabilen, çevreye zararı dokunmayan, gürültüsüz çalışabilen raylı sistemleri ve toplu taşıma araçlarını tasarlamak adına hız kesmeden çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Günay, Bozankaya'nın Türkiye'de bu işe 20 çalışan ile başladığını ve bünyesinde içinde bulunduğumuz zaman diliminde bin çalışan istihdam ettiklerini vurguladı. 

80 Milyon TL Ar-Ge Yatırımı

Söz konusu doğrultuda beş sene içerisinde 80 milyon TL civarında Ar-Ge yatırımı gerçekleştirildiğini belirten Günay, bu Ar-Ge merkezlerinde 75 mühendis ile çalışmalar yapıldığının altını çizdi. İhracatlarına yaptıkları bir elektrikli otobüs ile başladıklarını belirten Günay, Türkiye'deki ilk yüzde 100 elektrikli otobüsü üreten firmanın kendileri olduğunu aktardı. 

Elektrikli otobüsler için açılmış olan toplam 7 ihaleyide kendilerinin kazandığını aktaran Günay, yolcu otobüslerinin kapasitelerinin 75 ila 232 arasında değiştiğine değindi. Raylı sistemler konusunda ihracat gerçekleştirmek istediklerini aktaran Günay, bu isteklerinin Türkiye içerisinde yeni marka oluşturan bir firma olarak oldukça zor olduğuna değindi. 

Siemens İle Konsorsiyum

Siemens ile konsorsiyum yaptıklarını ve Tayland'ın başkenti olan Bangkok için yeni bir ihaleye girdiklerinden bahseden Günay, yapılması planlanan Green Line Projesi hakkında da detaylar verdi. Projenin 68.25 kilometreden oluşan hat uzunluğu olduğunu aktaran Günay, bu hat uzunluğunun üstünde toplamda 59 metro istasyonunun yer alacağını dile getirdi. 

Türkiye Tayland Bozankaya Bozankaya Otomotiv İhracat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!