Türkiye – Sudan İlişkilerinde Yeni Bir Döneme Girildi!

Türkiye – Sudan İlişkilerinde Yeni Bir Döneme Girildi!
Türkiye – Sudan İlişkilerinde Yeni Bir Döneme Girildi! Dilek DEMİRLER

Türkiye – Sudan arasında belirlenen 10 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi kapsamında toplam olarak 22 adet anlaşma imzalandı.

Türkiye – Sudan arasında belirlenen 10 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi kapsamında toplam olarak 22 adet anlaşma imzalandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sudan’a yaptığı ve iki gün süren gezide iki ülke arasında özel sektörün yaptığı anlaşmalar da dahil olmak üzere toplam 2 adet ticaret anlaşması imzalandı.

Özel Sektörden 9 Ticaret Anlaşması

Türkiye – Sudan arasındaki anlaşmalar kapsamında ekonomik ve ticari ortaklıklar, teknoloji bilim, sanayi, maden kaynakları, jeolojik araştırmalar, ormancılık, tarım, eğitim, çevre, turizm, medya, küçük ve orta ölçekli işletmelerin geliştirilmesi, askeri eğitim gibi alanlarda işbirlikleri hedeflendi. Anlaşmaların 13 adedi ülkeler düzeyinde yapılırken, ilgili bakanlar tarafından imzalandı.

Sudan’da gerçekleşen Türkiye – Sudan İş Forumu’nda iki ülkenin özel sektör temsilcileri tarafından da 9 adet ticaret anlaşması imzalandı.

Hedef 10 Milyar Dolarlık Ticaret Hacmi

Recep Tayyip Erdoğan ve Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el Beşir, 2016 yılında yaptıkları açıklamalarda Türkiye ve Sudan arasındaki 500 milyon dolarlık ticaret hacminin10 milyar dolara çıkartılmasının hedeflendiğini söylemişlerdi. Türk iş dünyasının fikri iki ülke arasında hedeflenen rakamdaki ticarete ulaşılabileceği yönünde oldu.

10 Milyarlık Hedefe 10 Yılda Erişilebilir

Cumhurbaşkanı’nın Sudan ziyareti sırasında imzalanan toplam 22 adet anlaşma ile ilgili konuşan TİM olarak bilinen Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Erdoğan tarafından Türk iş dünyasına öncelikli olarak 1 milyar dolar, sonraki dönemler içinse 10 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi verdiğini, iki ülke arasındaki bu hedef rakamlara önümüzdeki 10 yılda erişilebileceğini söyledi.

Potansiyel İyi Değerlendirilmeli

MÜSİAD olarak bilinen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Adnan Bostan da yaptığı açıklamada Afrika’da Türk yatırımcılar tarafından en çok yatırımın yapıldığı ülkenin Sudan olduğunu, iki ülke liderleri tarafından belirlenen 10 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefinin iyi değerlendirilmesinin gerektiğini, Sudan’da her alanda potansiyel olduğunu, özellikle tarım alanında yapılacak işbirlikleri ile hızlı bir şekilde bu hedefe ulaşmanın mümkün olduğunu söyledi. 

Türkiye – Sudan Türkiye – Sudan arasındaki anlaşmalar Türkiye – Sudan İş Forumu MÜSİAD
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!