Türkiye’de Kendi Evinde Oturanlar Yüzde 60 Oranında!

Türkiye’de Kendi Evinde Oturanlar Yüzde 60 Oranında!
Türkiye’de Kendi Evinde Oturanlar Yüzde 60 Oranında! Dilek DEMİRLER

Türkiye’de yaşayanların yüzde 60.4’lük kısmının oturduğu evin sahibi olduğu ortaya çıktı.

Türkiye’de yaşayanların yüzde 60.4’lük kısmının oturduğu evin sahibi olduğu ortaya çıktı.

1 Milyon 276 Bin 342 Adet Konut Satıldı

Türkiye’de kendi evinde oturanların oranının yüzde 60.4 olduğu öğrenildi. Ülkemizde konut sektörü ve inşaat sektörü Türkiye’nin büyümesine en büyük katkıyı ekonomik sağlayan sektörler arasında yer alıyor. 2017 yılının üçüncü çeyreğinde inşaat sektörüne yapılan yatırımlarda yüzde 12 oranında artış oldu. Bu yatırımlar arasında konuta yapılan yatırımlar oldukça dikkat çekti. Türkiye genelinde 2017 yılının 11 ayında toplam olarak 1 milyon 276 bin 342 adet konutun satışı yapıldı.

Türkiye Listenin 41. Sırasında

Fakat dünya genelindeki ülkelerin ekonomik alandaki verilerini derleyen tradingeconomics.com adlı sitenin verilerine göre Türkiye’deki ev sahibi olma oranı diğer ülkelerdeki ortalamaya göre epey geride görünüyor. Site tarafından açıklanan raporda yer alan bilgilere göre Türkiye’de bulunan kişilerin yüzde 60.4’ü kendi evinde oturuyor. Başka bir deyişle kişilerin yüzde 60.4’ü oturduğu evin sahibi. Türkiye bu rakamla dünya genelinde 47 ülkenin yer aldığı raporda 41. sırada bulunuyor.

İlk Sırada Bir Afrika Ülkesi Var

tradingeconomics.com’un açıkladığı rapora göre listenin ilk sırasında Afrika kıtasında ir ada ülkesi olan Mauritius yer alıyor. Yaşayan kişi sayısının 1.2 milyon kişi olduğu Mauritius’ta ev sahipliği oranı yüzde 99 olarak açıklandı. Ülkenin milli geliri ise yaklaşık olarak 12 milyar dolar.

İkinci sırada yüzde 96 ev sahipliği oranı ile Romanya bulunuyor. Üçüncü sıradaki Singapur’da yaşayanların yüzde 90.6’sı kendi evinde oturuyor. Avrupa Birliği ülkelerinin genelindeki oturduğu evin sahibi olma oranı yüzde 69.2 olarak bildirildi. Raporda Euro Bölgesi ülkelerinin ev sahipliği oranı da yüzde 66.4 civarında açıklandı.

İsviçre Son Sırada Yer Aldı

İsviçre, Almanya ve Avusturya gibi ülkeler tradingeconomics.com’un açıkladığı listenin son sıralarında yer aldılar. Dünya Bankası tarafından 2016 yılına ait yayınlanan verilerde kişi başı düşen ortalama gelirin 79 bin 890 dolar olduğu İsviçre’de ev sahipliği oranının yüzde 42.5 oranında olması dikkat çekti. 

Dünya Bankası konut sektörü Türkiye’deki ev sahibi olma oranı inşaat sektörüne yapılan yatırımlar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!