TÜSİAD Başkanı: 2018 Yılında Geçen Yılın Politikaları Uygulanmayacak!

TÜSİAD Başkanı: 2018 Yılında Geçen Yılın Politikaları Uygulanmayacak!
TÜSİAD Başkanı: 2018 Yılında Geçen Yılın Politikaları Uygulanmayacak!  Dilek DEMİRLER

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, 2017 yılında uygulanan politikaların 2018 yılında uygulanmayacağını, dengeli ancak daha yavaş bir ekonomik ilerleme öngördüklerini belirtti.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, 2017 yılında uygulanan politikaların 2018 yılında uygulanmayacağını, dengeli ancak daha yavaş bir ekonomik ilerleme öngördüklerini belirtti.

Erol Bilecik Türkiye’nin Büyümesini Değerlendirdi

Kısa adı TÜSİAD olan Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Türkiye’nin 2018 yılındaki ekonomik büyüme rakamının yüzde 4.5 olacağını düşündüklerinin altını çizdi.

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, 2018 yılı için kredi derecelendirme kuruluşlarının notumuzu yükselteceğini beklemediklerini, çünkü bu kuruluşların sadece yüksek büyümeye değil, bunun istikrarlı bir şekilde sürdürülmesine de baktıklarını söyledi. İç talebe ağırlık vermeye devam ettikçe enflasyon oranlarının düşmeyeceğini de söyledi.

Avrupa ile İlişkilerimizi Düzeltmenin Tam Vakti

Erol Bilecik, bu yıl daha başarılı olmak ve daha çok gelişmek amacıyla, geçen seneki noksanlıkları fark edip bu noktaların üzerine eğilmenin, bunlardan ders çıkarmanın daha faydalı olduğunu belirtti.

Geçen yıl ekonomideki tahminlerin umut vaat edici olmadığını, ancak Avrupa’da ekonomik büyümenin ve yükselişte olan ihracatın, ayrıca hükümetin gerçekleştirdiği bazı düzenlemelerin bunun aksini düşündürdüğünü açıkladı. 2017 yılının ilk altı aylık döneminde görülen 5 puanlık gelişmenin 2 puanının, ihracatın yani Avrupa ekonomisinin ülkemize katkılarından kaynaklandığını açıkladı. Avrupa ile ilişkilerimize de değinen Erol Bilecik, Avrupa ülkeleri ile olan gergin ilişkilerimizi düzenlemenin vaktinin geldiğini, Avrupa’nın da ülkemizi kaybetmek istemeyeceğinden dolayı Türkiye’nin atacağı bazı adımlarla ilişkilerin iyileşeceğine dikkat çekti.

Genişlemeci Politikalar Bu Yıl Geçerli Değil               

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, eğer ülkemiz doğru bir ekonomik politika uygularsa, ihracatımızın yükselişte olmaya devam edeceğini dile getirdi. Avrupa 2018 yılında yüzde 2’den fazla büyüme gerçekleştireceği için, Avrupa ile olan ihracatımızda hız kesmememiz gerektiğini, 2018 yılında iç talepte bir azalma beklendiğini, OVP olarak bilinen Orta Vadeli Program'a göre 2017 yılındaki genişlemeci politikaların 2018 yılı için geçerli olmadığını, vergi oranlarında artışlar olacağını, Kredi Garanti Fonu’nun da kredilerde sınırlı davranacağını söyledi.

Bankacılık Sektörünü de Değerlendirdi

Erol Bilecik, bankacılık sektörü hakkında da değerlendirmelerde bulunarak Türkiye’nin kalkınması ve büyümesi için sermaye piyasalarının öneminin farkında olduklarını, 2001 yılında yaşanan krizden sonra yapılan reformlar sayesinde bankacılık sektörünün oldukça iyi bir noktaya taşındığını, şimdi sırada sermaye piyasalarını büyütüp genişletmenin olduğunu, yaşamın dijitalleşme alanında önemli adımlar atarak her gün biraz daha fazla dijitalleştiğini, bankacılık sektörünün de bu konuda büyük adımlar attığını, TÜSİAD olarak dijitalleşmenin ekonomik kısmı ile ilgilendiklerini de sözlerine ekledi. 

TÜSİAD Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Erol Bilecik bu Erol Bilecik Orta Vadeli Program
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!