Vadeli Döviz İhalesi Başlıyor

Vadeli Döviz İhalesi  Başlıyor
Vadeli Döviz İhalesi  Başlıyor Elif İŞÇİ

Yapılan duyurular sonrasında bugün itibariyle vadeli döviz ihalesinin başlayacağı duyurulmuş oldu.

Yapılan duyurular sonrasında bugün itibariyle vadeli döviz ihalesinin başlayacağı duyurulmuş oldu. 

Merkez Bankası tarafından hafta sonu bir duyuru yapılmıştı. Bu duyuru çerçevesinde Türk lirası uzlaşmalı olarak döviz satış ihalesine başlanacağı öğrenilmişti. Bunun ardından ihalelerin bugün başlamasına karar verildi. İhale çerçevesinde 20 Kasım tarihinde başlaması ve sene sonuna kadar devam etmesi bekleniyor. Bu şekilde 600 milyon dolarlık Türk Lirası uzlaşmalı döviz satış ihalesinin başlamasına karar verildi. 

Haftalık anlamda bakıldığı zaman programların büyüklüğü bir kez daha dile getirilmiş oldu. Haftalık anlamda 450 milyon dolarlık kısım elde edildi. Ancak yıl sonuna kadar bu rakamın 3 milyar dolara kadar ulaşması bekleniyor. 

Döviz Kuru Oynaklığına Müdahale İçin Başlatıldı

Son dönemlerde uluslararası piyasalarda meydana gelen hareketlilik Türk lirasını da olumsuz bir şekilde etkilemeye başlamıştı. Bu durumun ortadan kaldırılması için kontrolsüz işlemlerin önüne geçilmek istendi. Bu sayede yurt içinde yapılan uzlaşmalı döviz sözleşmelerinin de önü açılmış oldu. Merkez Bankası tarafından oluşabilecek bu tür işlemlerin yaygınlaşmasını sağlamak ve önünü açmak için çalışmalara başlanması amaçlandı. 

Örnek vermek gerekirse döviz oynaklığını engellemek amacıyla 2013 yılında gerçekleştirilen Brezilya örneğinin bu süreç içerisinde ortaya konulması ve başarılı sonuçları örnek olarak gösterilebilir. Bu dönemde ortaya çıkan sorunları ortadan kaldırmak için yapılan önlemler ve müdahaleler sonrasında gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin değeri yüzde 10 oranında artırılmış oldu. Bu sayede döviz kurunda meydana gelen hareketliliklere belirli oranlarda son verilmiş oldu. 

merkez bankası vadeli döviz ihalesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!