Yeni Düzenlemeyle Döviz Büroları İki Gruba Ayrıldı!

Yeni Düzenlemeyle Döviz Büroları İki Gruba Ayrıldı!
Yeni Düzenlemeyle Döviz Büroları İki Gruba Ayrıldı! Tuğçe Gürel

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğ çerçevesinde yetkili müesseselerin Hazine Müsteşarlığı'ndan izin alarak kurulabileceği ve faaliyete geçebileceği belirtildi.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan  Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ doğrultusunda, yetkili müesseselerin kurulmasıyla birlikte faaliyete konulması adına Hazine Müsteşarlığı'ndan izin alınması gerekecek. 

Söz konusu yetkili müesseselerin, belli başlı faaliyetler dışında hizmet veremeyecekleri ifade edilirken, bunun yanı sıra iş yerlerinde ya da internet siteleri üstünde, iş yeri açma ruhsatlarında, ilanlarda ve reklamlarında, bahsi geçen faaliyetler dışında işlem gerçekleştirdikleri izlenimi verecek olan herhangi bir kelime, deyim ya da işareti kullanamayacakları da bildirildi. 

Yetkili müessese kurabilmek adına kuruluş izni alan kurucuların, faaliyet izni alana kadar hizmet veremeyecekleri ifade edildi. Ayrıca A grubu yetkililerin müessese kurulumu için yeni başvuruların 1 Mart tarihinden itibaren, B grubu yetkililerin müessese kurulumu için yeni başvuruların 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren gerçekleştirileceği belirtilerek, söz konusu tarih öncesi yapılmış olan başvuruların değerlendirmeye girmeyeceği dile getirildi. 

Hala faaliyetlerini sürdüren yetkili müesseselerin 1 Ocak 2019 tarihine kadar A grubu ve B grubu yetkili müessese olarak hizmet vermek kaydıyla başvurmak ve 1 Temmuz 2019 tarihine kadar yayımlanan tebliğde öngörülmüş olan şartları yerine getirmekle yükümlü oldukları bildirildi. 

A Grubu ve B Grubu Yetkili Müesseseler

B grubu yetkili müesseselerin, kaydi para dışındaki yabancı paraları alım satım işlemini ve değiştirme işlemini yapabilecekleri ifade edilirken, TCMB tarafından tespit edilen usul ve esaslar doğrultusunda dövizi natık çekleri satın alabilecekleri belirtildi. B grubu yetkili müesseselerin bunun yanı sıra basılı altınlarla bir kilodan küçük bar ya da külçe biçimindeki standart işlenmemiş altınların alımıyla satımını gerçekleştirebilecekleri dile getirildi.

A grubu yetkili müesseselerin ise B grubu yetkili müesseselerin işlemlerine ek olarak, borsaya üye olmak kaydıyla, kıymetli taşlarla standart ve standart işlenmemiş kıymetli madenlerin ithalatını, ihracatını ve borsada sürdürülen kıymetli madenlere ve taşlara yönelik işlemleri gerçekleştirebileceği belirtildi. 

Resmi Gazete Türk Lirası Tebliğ döviz bürosu Hazine Müsteşarlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!