Yoğuşmalı Kombi Düzenlemesiyle Yıllık 1.5 Milyar Dolar Tasarruf

Yoğuşmalı Kombi Düzenlemesiyle Yıllık 1.5 Milyar Dolar Tasarruf
Yoğuşmalı Kombi Düzenlemesiyle Yıllık 1.5 Milyar Dolar Tasarruf Tuğçe Gürel

Nisan ayında uygulamaya alınacak ErP çerçevesinde, kombilerde ve kazanlarda artık sadece enerji verimliliği yoğuşmalı ürünlerin satışının yapılacağını belirten Baymak CEO'su Çolak, senelik bazda yüzde 25-35 arası tasarruf sağlanacağını dile getirdi.

Türkiye, ısıtma sektöründe nisan ayında itibaren yeni bir döneme adım atıyor. ErP'in 2018 senesi nisan ayı içerisinde uygulamaya konulmasıyla beraber kombi ve kazanlarda artık sadece enerji verimliliği bulunan yoğuşmalı ürünlerin vatandaşların kullanımına sunulacağı belirtildi.

Sektörle alakalı gelişmelere yönelik basın toplantısında açıklamalarda bulunan Baymak'ın CEO'su Ender Çolak, ülkemizdeki evlerde yakılan doğalgaza senelik bazda 4.5 milyar dolar civarında ödeme yapıldığını dile getirerek, yoğuşmalı ürünlerin zorunluluk haline dönüştürülmesiyle beraber her sene 1.5 milyar dolar değerinde tasarruf yapılacağını aktardı. 

Yüzde 25-35 Doğalgaz Tasarrufu

Uygulamaya alınacak olan Enerji Verimliliği Direktifi'nin verimliliği artırma konusunda tüketicilere, çevreye ve ülke ekonomisine katkı sağlayacağını bildiren Çolak, sadece söz konusu kombilerin üretiminin ve satışının yapılmaya başlanmasıyla birlikte binaların yalıtım ve konumuna paralel olan tüketiminde yüzde 25 ila yüzde 35 arasında bir tasarrruf elde edileceğini ifade etti. 

Tüketicilerin bu sayede doğalgaz faturalarında üçte bir oranında düşüş gözlemleneceğini söyleyen Çolak, ülke genelinde 10 milyon civarında kombi bulunduğunu, bu kombilerin 6 ila 7 milyon seviyesinin eski tip olduğunu kaydetti. ErP'nin faaliyete alınmasıyla beraber bahsi geçen kombilerin en az yarısının 2 ila 3 sene içerisinde değiştirilmesinin öngörüldüğünü belirtti. 

Aradaki Fark 2 Sene İçinde Amorti Edilebilir

Tüketiciler bakımından yoğuşmalı kombilerin diğerlerine kıyasla bin TL daha fazla fiyatı olduğunu söyleyen Çolak, bu kombilerin sağlanacak olan tasarruf göz önüne alındığında İstanbul'da bulunan bir hanede iki sene içerisinde söz konusu açığı amorti edebildiğini aktardı. Doğu illeri baz alındığında ise amorti süresinin bir seneye kadar inebildiğini dile getiren Çolak, klimalarda uygulanan vergi indirim teşviklerinin kombilerin bu dönüşüm süreçlerinde de uygulanabileceğini ve bu sayede tasarruflu döneme geçmenin daha hızlı olabileceğini ifade etti. 

ErP Baymak Enerji Verimliliği Direktifi Türkiye Yoğuşmalı kombi tasarruf
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!