15 Milyon Emekliye Ek Ödeme Geliyor!

15 Milyon Emekliye Ek Ödeme Geliyor!
15 Milyon Emekliye Ek Ödeme Geliyor! Dilek DEMİRLER

2018 yılı ile birlikte emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam oranları belli oldu.

2018 yılı ile birlikte emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam oranlarının belli olması geçen haftaların gündem haberleri arasındaydı. Şimdi ise emeklilere ek ödeme gündeme geldi. 

15 milyon emekli için ek ödeme olarak vergi iadesi hesaplanıyor. Emeklilerin yüzde 5.69'luk maaş zammına ek olarak yüzde 4 ek ödeme geliyor.

Emeklilere Ek Ödeme Yapılacak

Memurlar ve memur emeklileri, yüzde 1.69 oranındaki enflasyon farkı ile toplu sözleşmeyle gelen yüzde 4 oranındaki zamlarını; SSK emeklileri ve Bağ -Kur emeklileri ise yüzde 5.69 oranındaki zamlarını alacak.

Önceden 2 bin lira maaşlı bir emekli 80 lira ek ödeme alıyordu. Şimdi ise, emeklinin maaşı yüzde 5.69 zam ile beraber 2.113 lira 80 kuruş oluyor. Bankaya yatacak para 2.080 liradan 2.203,35 liraya yükselecek.

Zamlı Maaşlar Nasıl Hesaplanacak?

Memurlar ve memur emeklileri, yüzde 4 zam alacak. Bu toplu sözleşme gereği belirlenen bir rakam. 6 aylık enflasyon geçtiğimiz temmuz ayında alınan zamdan fazla çıktığından, aradaki fark da ödenecek. Yani maaşlara önce yüzde 1.69 oranında artış yapılıp, sonrasında çıkan bu yeni miktara yüzde 4 zam ekleniyor.

Bilindiği üzere, Tüfe'deki 6 aylık değişimler açıklandıktan sonra, bundaki değişim kadar SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zamları hesaplanıyor. Açıklanan 5.69'luk oranın SSK ve Bağ-Kur emeklilerine zam olarak geleceği duyuruldu. Emeklilerin maaşına ayrıca gelecek olan yüzde 4'lük ek ödeme var.

Maaş Farkları Ocak Ayında Yatacak

Yaklaşık 15 milyon civarında emekli, maaşlarını zamlı halleri ile ocak ayında alacak. Devlet memurları, enflasyon farkı ve zamlı maaşlarını 15 Ocak 2018 tarihinde alacak. Memur emeklileri ise, maaşları her ayın 1'i ve 5'i arasında aldığı için, ocak ayı ödemeleri zamsız olarak yattı. Zam farkı, daha sonra memur emeklilerine maaşlarına ek olarak yatırılacak.

memur maaşlarına yapılacak zam memur emeklileri Bağ -Kur emeklileri SSK emeklileri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Türkiye – ABD Açıklamaları Doların Düşmesine Sebep Oldu!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!
Yerli Otomobil 3 Farklı Modelde Üretilecek!